Notowania

allegro
18.12.2007 12:19

Allegro sprzedane

Naspers kupuje brytyjskiego Tradusa, właściciela Allegro. - Dla polskich użytkowników nic się nie zmieni - zapewnia Money.pl Alison Cabot z Tradus plc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Rybczyński)

Wiadomość jest już potwierdzona - Tradus (dawniej QXL) zostanie przejęty przez fundusz Naspers z RPA, który niedawno kupił Gadu-Gadu. Za akcje Tradus plc Naspers zapłaci 946 milionów funtów.

Użytkownicy Allegro.pl nie mają się jednak co martwić - wszystko pozostanie po staremu.

"Akwizycja nie będzie miała wpływu na użytkowników Allegro. Tradus, właściciel platformy, nadal będzie kontynuował swoją działalność niezależnie od przejmującego go Naspersa" - mówi dla *Money.pl *Alison Cabot z Tradusa.

Cała transakcja opiewa na sumę 946 mln funtów, które Naspers zgodził się zapłacić za przejęcie właściciela Allegro. Akcjonariusze Tradusa otrzymają 1800 pensów w gotówce za każdą swoją akcję. Jest to cena wyższa niż rynkowa, która w okresie poprzedzającym podanie pierwszych informacji oscylowała w przedziale 1300-1500 pensów.

ZOBACZ TAKŻE:

Gadu-Gadu sprzedane firmie Naspers Skąd pieniądze na zakup? 700 mln funtów będzie pozyskane z pożyczek oraz od inwestorów prywatnych. Pozostałą kwotę fundusz wyłoży ze środków własnych.

Termin połączenia wstępnie obydwie firmy szacują na marzec przyszłego roku. Akwizycja musi być jeszcze zaakceptowana przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Tradusa.

Naspers to południowo-afrykański fundusz inwestujący głównie w swoim kraju w firmy z branży medialnej. 73 proc. przychodów firmy generowane jest właśnie w miejscu jej siedziby. Spółka ma udziały m.in. w telewizji i gazetach. Tydzień temu zakończyło się wezwanie na sprzedaż akcji Gadu-Gadu, które jest obecnie notowane na GPW. Według wstępnych informacji na wezwanie odpowiedziało 67 proc. akcjonariuszy.

ZOBACZ TAKŻE:

Koncern z RPA przejmie Gadu-Gadu - opinia
Firma posiada także 32,6 proc. udziałów w portalu mail.ru, jednym z liderów na tamtejszym rynku. Jego akcje notowane są na Londyńskiej giełdzie (LSE). W pierwszym półroczu Naspers zarobił na czysto 203 mln funtów przy 744 mln funtów przychodów.

Tradus, dawniej QXL, również notowana jest na LSE. Firma posiada w swoim portfelu internetowe platformy w 12 krajach Europy. W Polsce należy do niej m.in. największy portal handlowy - Allegro.pl. Przez pierwsze sześć miesięcy roku spółka zarobiła 6,8 mln funtów przy obrotach rzędu 30,6 mln funtów.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: allegro, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, e-biznes
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz