Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Hubert Orzechowski
Hubert Orzechowski
|

Amazon broni opasek. "Zwiększą komfort pracy"

67
Podziel się:

Opaski dla pracowników to żadna sensacja, a ułatwienie pracy – przekonuje rzeczniczka Amazona w Polsce. Ale eksperci wskazują, że to nie pierwsze informacje o „niepokojących środkach kontroli’ w firmie.

Zdaniem Amazona opaski mogą pozwolić zastąpić komputery podręczne, które muszą teraz nosić pracownicy
Zdaniem Amazona opaski mogą pozwolić zastąpić komputery podręczne, które muszą teraz nosić pracownicy (LESZEK KOTARBA)

Opaski dla pracowników to żadna sensacja, a ułatwienie pracy – przekonuje rzeczniczka Amazona w Polsce. Ale eksperci wskazują, że to nie pierwsze informacje o „niepokojących środkach kontroli" w firmie.

- Spekulacje medialne na temat tego patentu wprowadzają w błąd – pisze w odpowiedzi do money.pl Marzena Więckowska, rzeczniczka Amazona w Polsce. Chodzi o opatentowanie przez amerykańskiego giganta opaski elektronicznej. Za pomocą ultradźwięków będzie ona podawać dokładną lokalizację pracowników. Z kolei impulsy elektryczne przez wibracje będą wskazywać pracownikom drogę do odpowiedniej półki. Wszystko w celu „optymalizacji pracy”, czyli jeszcze szybszej obsługi w magazynach korporacji. Jednocześnie jednak urządzenie może śledzić pracownika przez cały czas jego pracy i podawać np. czas spędzony w toalecie.

- Każdego dnia w firmach na całym świecie pracownicy używają skanerów ręcznych do sprawdzenia stanu magazynowego, czy realizacji zamówień. Nasz pomysł, jeśli zostanie wdrożony w przyszłości, usprawni proces i zwiększy komfort pracy. Przenosząc skaner na nadgarstek, pracownik nie musiałby trzymać w ręku urządzenia i patrzeć w jego ekran – podkreśla Więckowska.

Zobacz także: #dziejesiewbiznesie: żywność od Google i Amazona

Odmiennego zdania jest Karol Muszyński, socjolog prawa i ekspert Fundacji Kaleckiego. Podkreśla on, że Amazon ma opinię pioniera w dziedzinie ciągłej kontroli pracowników. - Proponowany patent to jedynie logiczne rozwinięcie ciągle intensyfikowanego procesu nadzoru, zdaniem wielu dziennikarzy i ekspertów charakterystycznego dla amerykańskiej korporacji. Wiemy z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy oraz doniesień dziennikarskich, że w zakładach na podwrocławskich Bielanach pracownicy posługują się skanerami kodów kreskowych, które na bieżąco wysyłają informacje do systemu monitorującego i zapisującego dokonane przez nich czynności oraz czas, w których są one wykonywane. System następnie służy do oceny i dyscyplinowania pracowników, nawet za bardzo krótkie przerwy w pracy, np. na skorzystanie z toalety – wylicza.

W Amazonie opaski, w Biedronce holtery

Ponadto Muszyński zaznacza, że śladami amerykańskiej firmy idzie coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce. Na przykład w pewnej bardzo znanej sieci dyskontów w Polsce w zeszłym roku założono niektórym pracownikom urządzenia rejestrujące pracę serca. Według eksperta to „niepokojące formy kontroli pracowników”.

- Wszystkie te działania mają zdaniem pracodawców służyć zwiększeniu efektywności pracy pracowników. Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze - o godności i prywatności samych pracowników, którzy nie mogą być zmuszani do dzielenia się swoimi danymi zdrowotnymi, czy dyscyplinowani za korzystanie z łazienki. Po drugie - o tym, że najbardziej produktywny jest pracownik, który jest przekonany o wartości i sensowności własnej pracy oraz szanowany – kończy Muszyński.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(67)
amaz
5 lata temu
Opaski to obozowy wstęp do tatuowania numerów !
blow back
5 lata temu
Ma to swoje negatywne strony. W jednej z baaardzo dużych firm w Polsce (nie napiszę jakiej :) pracownicy magazynowi zhakowali czytniki kodów kreskowych i wykorzystywali ich malenkie ekrany do gry w prostą grę komputerową on-line. Omal nie rozwaliło to całego supply chain, bo grali w to bez chwili przerwy.Dopiero gdy jeden grając podczas jazdy wózkiem firmowym spowodował poważny wypadek sprawa wyszła na jaw. A już chcieli zwiększać obsade magaynu. Na szczęście niebawem organiczni i niedoskonali pracownicy zostaną zastąpieni przez roboty i nie będzie już problemu z ich nadmierną kontrolą, inwigilacją i nieokazywaniem im dostatecznego szacunku. Mam tylko naddzieję, że nie pojawią się problemy z brakiem kontroli nad robotami.
Pracownik na ...
5 lata temu
Trudno okazać ten szacunek pracownikowi gdy ten siedzi w łazience. Przynajmniej w naszej kulturze. Możnaby oczywiście wprowadzić przepis, że rzełożony musi złożyć pracownikowi uszanowanie za każdym razem, gdy tem siedzi w łazience. Z czasem stałoby sie to normą kulturową. Aby okazać pracownikowi szacunek należy wiedzieć kiedy akurat nie ma go w łazience. Inaczej sytuacja jest wysoce niezręczna.
Alichomik
5 lata temu
To zwykła praca. Dlaczego się ludzie dziwią że w pracy trzeba pracować a nie się opierada.......
toni
5 lata temu
Powstają obozy pracy masakra co się w tym kraju wyprawia fuck!!!
...
Następna strona