Notowania

śledztwo
16.04.2018 17:16

Afera Amber Gold. Komisja przesłuchała funkcjonariuszy ABW

Dyrektor delegatury stołecznej ABW nie wie o żadnych wyciekach w związku z prowadzeniem spraw operacyjnych związanych z Amber Gold.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAN BIELECKI)
Kolejny dzień przesłuchań przed sejmową komisją ślędczą.

Wiedzy o działaniach służb w tej sprawie nie miał też drugi funkcjonariusz ABW, który stanął w poniedziałek przed komisją śledczą.

Zakończyły się przesłuchania komisji śledczej ds. Amber Gold. W roli świadków przesłuchano dwóch funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Opinia publiczna nie poznała ich nazwisk, bo zostały one utajnione. Twarze były zaciemnione, a głos zniekształcony.

Pierwszy świadek, któremu komisja nadała numer 13, przekonywał, że nie wie nic na temat prac ABW w związku z aferą Amber Gold ponad to, co jest powszechnie znane z mediów. Wskazał, że latach 2011-2012 był oddelegowany do departamentu informacji finansowej w Ministerstwie Finansów. Tam też nie wykonywał żadnych czynności ani nie konsultował sprawy.

Przyznał, że według jego ogólnej wiedzy były przesłanki do blokady pieniędzy przekazywanych przez spółki związane z Amber Gold, ale z takim wnioskiem powinna zwrócić się prokuratura. Tak było w innych przypadkach. Tego jednak nie zrobiła.

Przewodnicząca Małgorzata Wassermann przypomniała, że tylko między 2010 rokiem a połową 2012 roku między spółkami Amber Gold przetransferowano około 1,6 mld zł poprzez około 3,5 tys. transakcji.

O godzinie 14:00 Komisja Śledcza przesłuchała świadka nr 14, czyli dyrektora delegatury stołecznej ABW. Tu również nie pojawiły się żadna nowe, przełomowe informacje w sprawie. W trakcie przesłuchania przyznał m.in., że rekomendował przekazanie informacji dotyczących Amber Gold do Prokuratora Generalnego.

Świadek zaprzeczył, aby rozmawiał ze swoimi przełożonymi o fakcie zatrudnienia Michała Tuska w spółce OLT Express. Dowiedział się o tym z mediów. Nie uznał tego faktu za istotną informację, dlatego też nie zlecił swoim podwładnym pozyskania dodatkowych informacji na ten temat.

Komisja ds. Amber Gold. Burzliwe przesłuchanie Marcina P.

Podobnie jak poprzedni świadek, nie przypominał sobie prowadzenia żadnych wątków korupcyjnych dotyczących urzędników państwowych w kontekście sprawy. Komisja wskazała jednak, że zupełnie inny obraz wyłania się z dokumentacji, którą dysponuje.

W dotychczasowych przesłuchaniach wielokrotnie wskazywano na przecieki z ABW w związku z prowadzeniem śledztwa w sprawie Amber Gold. Świadek przyznał, że o żadnym wycieku informacji nie wie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: śledztwo, Amber Gold, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2018

Tak pytam grzecznieKlient tej piramidy otrzyma kasę -komisja co w końcu wyjaśnia ?

16-04-2018

zenzakłamane mordy. Do tego co miesiąc płacimy im pensje z naszych podatków.

17-04-2018

GiorgioJak można utajnić personalia funkcjonariusza kierownictwa delegatury? To jawna informacja. Ten geniusz zasłania nieróbstwo tego chwilowego, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)