Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Amber Gold
17.08.2012 14:53

Amber Gold jak WGI i Finroyal. Co należało zrobić?

Eksperci tłumaczą, co trzeba było zrobić z kontrowersyjną spółką. Dzisiaj jej prezesowi postawiono sześć zarzutów. Śledczy znaleźli część złota.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

*Zamiast analizować, czy Amber Gold prowadzi działalność bankową bez zezwolenia, należało od razu badać wątek oszustwa - powiedział w piątek Robert Nogacki z Kancelarii Prawnej Skarbiec. Sygnałem do tego były wcześniejsze afery z Finroyal i WGI. Dzisiaj Marcin P. usłyszał sześć zarzutów, a po przesłuchaniu przyznał, że czuje się dobrze. *

Zdaniem Nogackiego już na etapie powstania firm typu Amber Gold i Finroyal istniało wystarczająco dużo przesłanek, aby przypuszczać, że firmy te oszukują klientów i wątek ten należało zbadać w pierwszej kolejności.

- _ Tymczasem skupiono się na analizie, czy firmy te prowadzą działalność bankową bez zezwolenia _ - powiedział radca prawny. _ Była to w istocie rzeczy akademicka dyskusja, którą można toczyć równie długo, jak dyskusję na temat tego, co było przed Wielkim Wybuchem albo co się dzieje ze światłem, które pada do czarnej dziury _ - dodał.

W jego przekonaniu organy ścigania nie podjęły od razu wątku oszustwa, ponieważ weryfikacja tego wymagałaby pracy analitycznej polegającej na śledzeniu przepływów finansowych tych firm i rekonstrukcji ich modelu finansowego.

- _ Dopiero na tej podstawie można było postawić zarzut oszustwa, wskazując, że firmy te nigdy nie zarządzały swoimi aktywami w sposób umożliwiający osiągnięcie +gwarantowanych+ stóp zwrotu, nigdy nie były w stanie tego robić i spłacały poprzednich klientów z wpłat następnych, przeznaczając różnicę na prywatne wydatki organizatorów procederu _ - powiedział Nogacki.

Tymczasem - jego zdaniem - organy ścigania powinny były w pierwszej kolejności zweryfikować, czy i ile złota kupowało Amber Gold. Tak jak powinny były sprawdzić, czy Finroyal opłacił kapitał zakładowy w kwocie 88 mln funtów, na który stale się powoływał. _ - Badanie zagadnienia, czy firmy te prowadzą działalność bankową bez zezwolenia było niewątpliwie wybraniem prostszego kierunku śledztwa, ponieważ nie trzeba było dokonywać rekonstrukcji całości finansów Amber Gold i Finroyal _ - powiedział prawnik.

Nogacki zwrócił też uwagę na trwające już sześć lat śledztwo dotyczące upadłości domu maklerskiego WGI S.A. _ - Jak się okazuje, w licencjonowanym domu maklerskim, w którym toczyła się permanentna kontrola KNF, zabrakło kilkuset milionów złotych i przez sześć lat nie udało się sformułować aktu oskarżenia _ - powiedział. Przypomniał, że pieniędzy inwestorów nie odzyskano również w sprawach spółek Interbrok czy Netforex.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/121/m129145.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uokik;sprawdza;parabanki;co;zmieni;sprawa;amber;gold,235,0,1143019.html) *Kolejna instytucja wzieła się za parabanki * Wyniki postępowań UOKiK wszczętych od marca do czerwca tego roku powinny być znane pod koniec roku. Według Nogackiego przedłużające się śledztwa są zachętą do tworzenia kolejnych przedsięwzięć o podobnym charakterze. _ - Wiele wskazuje na to, że we wszystkich tych sprawach sprawcy korzystali ze wspólnego know-how i częściowo znali się wzajemnie, być może pracując pod wspólnym kierownictwem _ - powiedział radca prawny. _ Składane obecnie zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa są spóźnione o kilkadziesiąt miesięcy i traktuję je wyłącznie w kategoriach działań marketingowych _ - dodał.

Zdaniem Nogackiego podstawowym problemem w Polsce nie jest brak kompetencji nadzoru finansowego i służb specjalnych, ale ich nadmiar. _ - Oczywiście z punktu widzenia tych osób najlepszą linią obrony jest zrzucenie odpowiedzialności na procedury, czyli na wszystkich i nikogo zarazem, a jeszcze lepiej - połączyć to z wnioskowaniem o przyznanie dodatkowych kompetencji dla administracji i służb specjalnych _ - powiedział.

Jego zdaniem dodatkowe kompetencje niewiele pomogą, jeśli nie będzie dyscyplinarnej odpowiedzialności konkretnych osób, które zawiniły. _ - W mojej ocenie sprawy Amber Gold i WGI wcale nie wskazują na to, że należy przyznać administracji państwowej większe kompetencje, ale że powinniśmy stawiać znacznie wyżej poprzeczkę konkretnym ludziom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo ekonomiczne państwa i za nadzór nad rynkiem finansowym, których już teraz wyposażono w ogromne kompetencje _ - powiedział Nogacki.

Prezes Amber Gold ma zarzuty, a złoto znalezione

Śledczy zabezpieczyli m.in. kilkadziesiąt kilogramów kruszcu różnych metali szlachetnych, np. złota podczas przeszukania siedzib spółek i obiektów mających związek z działalnością firmy Amber Gold - poinformował prokurator Wojciech Szelągowski. Eksperci szacują, że kruszec jest warty 10-12 milionów złotych.

Śledczy zabezpieczyli 57 kilogramów złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra podczas przeszukania siedzib spółek i obiektów mających związek z działalnością firmy Amber Gold. Kruszce złożyli w depozycie NBP.

Funkcjonariusze ABW zakończyli przeszukanie siedzib spółek i obiektów mających związek z działalnością firmy Amber Gold - podał w piątek rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) Maciej Karczyński. Dodał, że będą kontynuowane przeszukania jednej ze spółek Amber Gold. Dzisiaj prokurator Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poinformował, że postawiono zarzuty prezesowi Amber Gold; ich treść zostanie podana po przesłuchaniu Marcina P.

Jak powiedział rzecznik ABW, funkcjonariusze zabezpieczyli dane teleinformatyczne oraz ok. 500 segregatorów, w których znajdowały się faktury, przelewy związane z działalnością poszczególnych firm. Zabezpieczono także złoto. Wczoraj w godzinach porannych ok. 50 funkcjonariuszy ABW, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku weszło do 14 miejsc. Przeszukano dziesięć spółek i cztery mieszkania.

Szelągowski poinformował, że w wczoraj wieczorem przeszukania prowadzone były w centrali Amber Gold sp. z o.o. w Gdańsku przy ul. Długie Ogrody. Jak powiedział, uczestniczył w nich prezes zarządu spółki Marcin P. _ - Przeszukanie jest jedną z najistotniejszych czynności w tym postępowaniu _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m204377.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/tusk;wie;czego;zabraklo;przy;amber;gold,192,0,1142976.html) *Tusk wie czego zabrakło przy Amber Gold * Premier Donald Tusk uważa, że w sprawie Amber Gold wielu instytucjom zabrakło refleksu albo determinacji, ale nie było z ich strony żadnej złej woli. Szelągowski przypomniał, że śledczy zajmują się zawiadomieniami: klientów spółki, Komisji Nadzoru Finansowego i Banku Gospodarki Żywnościowej.

Szelągowski poinformował, że do prokuratury dotąd wpłynęło 386 zawiadomień od klientów spółki. Zapewnił, że prokuratura będzie udzielała pomocy osobom pokrzywdzonym działaniem spółki Amber Gold w dochodzeniu roszczeń cywilnych. Zakres pomocy ma być określony w najbliższych dniach.

Prokurator wyjaśnił, że w ramach śledztwa ws. Amber Gold prokuratura sprawdza m.in. podejrzenie prania brudnych pieniędzy przez spółkę. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury w połowie czerwca od ABW za pośrednictwem BGŻ. Komisja Nadzoru Finansowego umieściła Amber Gold na tzw. liście ostrzeżeń publicznych, ponieważ ma wątpliwości, czy spółka nie wykonuje czynności bankowych bez licencji.

W poniedziałek władze Amber Gold poinformowały, że zapadła decyzja o likwidacji spółki. Firma oświadczyła, że _ w związku z zerwaniem lokat przez Amber Gold wszystkim klientom należy się zwrot pełnej kwoty kapitału wraz z odsetkami naliczonymi do dnia wypowiedzenia umowy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Złoto odnalezione. Prezes Amber Gold z zarzutami Prokuratura oskarżyła Marcina P. w sprawie działalności parabankowej. Jest znana wartość zarekwirowanego złota.
"Państwo nie będzie bezsilne wobec parabanków" Spotkanie Komitetu Stabilności Finansowej pod przewodnictwem Jacka Rostowskiego przyniosło ostre słowa i deklaracje.
Takie będą skutki afery Amber Gold Komitet Stabilności Finansowej chce zaostrzenia prawa.
Tagi: Amber Gold, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz