Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykanie ograniczą "polowania" na talibów

0
Podziel się:

Administracja prezydenta Baracka Obamy ograniczy program ataków z użyciem dronów.

Amerykanie ograniczą "polowania" na talibów
(Cpl Mark Webster/Defence Images/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Administracja prezydenta Baracka Obamy ograniczy kontrowersyjny program ataków z użyciem dronów, którym ma zostać objęta krótka lista najważniejszych celów. Program ma zostać zakończony w obecnej kadencji premiera Nawaza Sharifa - pisze _ Wall Street Journal _.

Jak podkreśla w czwartkowym wydaniu, zawężenie tajnego programu CIA z jednej strony ilustruje zastrzeżenia Pakistanu do ataków, a z drugiej - logistyczne ograniczenia Amerykanów, które pojawią się wraz z wycofaniem z końcem roku większości zagranicznych sił bojowych z Afganistanu.

_ WSJ _ przypomina, że w czasie wizyty w Islamabadzie w sierpniu 2013 roku sekretarz stanu USA John Kerry w poufnej rozmowie powiedział Sharifowi, że strona amerykańska rozważa zakończenie programu CIA w czasie pierwszej kadencji pakistańskiego premiera. Rozpoczęła się ona w czerwcu, a zakończy zgodnie z planem w 2018 roku.

Kwestia ta była w ciągu minionych sześciu miesięcy przedmiotem dyskusji wysokich rangą amerykańskich urzędników z Pakistańczykami. Rozważane przez Amerykanów zmiany są dalekie od oczekiwań i żądań Sharifa, który domaga się natychmiastowego zamrożenia ataków z użyciem dronów.

Jak pisze _ WSJ _, zmianie ulegnie sposób wyznaczania nowych celów uderzeń. CIA przez długi czas sukcesywnie dodawała nowe cele do swojej _ kill list _ wraz z eliminowaniem z niej wcześniejszych obiektów. Teraz lista ma nie być uzupełniana - to zmiana, której od dawna domagał się Islamabad. _ Odejmując jeden cel, nie będziemy automatycznie dokładać kolejnego _ - twierdzi cytowany przez dziennik przedstawiciel USA.

W rezultacie liczba celów na liście ma się zmniejszać, a ataki dronów skoncentrują się na bardziej ograniczonej liczbie priorytetowych obiektów, _ co umożliwi zakończenie programu _ - mówią cytowane źródła.

_ Według strony amerykańskiej zmniejszenie liczby amerykańskich sił w Afganistanie w tym roku utrudni CIA utrzymywanie programu, ponieważ agencja będzie miała do dyspozycji w Afganistanie mniej baz, personelu i dronów, aby zbierać informacje wywiadowcze o potencjalnych celach. CIA używała baz w Afganistanie do organizacji przelotów przez granicę do Pakistanu i utrzymywania siatek informatorów oraz szpiegów _ - pisze dziennik.

W ciągu dwóch minionych lat liczba ataków dronów w Pakistanie zdecydowanie spadła. W 2013 roku było ich 26, a w 2010 - 122 - wynika z przytaczanych przez _ WSJ _ danych think tanku New America Foundation.

Czytaj więcej w Money.pl
Karzaj prowadzi tajne rozmowy z talibami? Mają one przekonać islamistów do zawarcia pokoju z rządem w Kabulu - informuje New York Times.
Amerykanie przed kolejną kleską w Afganistanie Wysiłki USA, by prezydent Afganistanu Hamid Karzaj podpisał z nimi pakt bezpieczeństwa w żądanym przez Waszyngton terminie, okażą się zapewne bezowocne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)