Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykanie poparli pacyfikację na Ukrainie

0
Podziel się:

Obama i Hollande wezwali prezydenta Putina, by ten naciskał na separatystów w sprawie podjęcia dialogu z ukraińskimi władzami.

Amerykanie poparli pacyfikację na Ukrainie
(PAP/EPA)
bFfjtYaJ

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Francji apelują o jak najszybsze spotkanie z Władimirem Putinem. Rozmowy mają dotyczyć zawieszenia broni na Ukrainie - poinformowała kancelaria prezydenta Francois Hollande'a. Z inicjatywy Unii Europejskiej dziś w Brukseli odbędzie się w tej sprawie spotkanie na wysokim szczeblu. Chodzi o to, aby skoordynować działania zmierzające do efektywnej pomocy władzom w Kijowie.

Wieczorem przywódcy USA i Francji rozmawiali przez telefon. Obama i Hollande wezwali prezydenta Putina, by ten naciskał na separatystów w sprawie podjęcia dialogu z ukraińskimi władzami.

W zeszłym tygodniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obiecał rozpoczęcie rozmów nad nowym zawieszeniem broni. W niedzielę w Kijowie spotkała się grupa OBWE, by przedyskutować sytuację w Donbasie. Jednak żaden z przedstawicieli separatystów nie pojawił się na spotkaniu i nie doszło do istotnych ustaleń.

bFfjtYaL

Zarówno Barack Obama, jak i Francois Hollande potwierdzili, że trwałe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie może być jedynie polityczne.

Prezydent USA powiedział swojemu rozmówcy, że jeśli ze strony prorosyjskich rebeliantów nie będzie woli pokoju i zawieszenia broni, to Stany Zjednoczone szanują ukraińską odpowiedzialność, by _ utrzymać porządek i chronić mieszkańców kraju _.

Darczyńcy wspólnie o pomocy dla Ukrainy

Z inicjatywy Unii Europejskiej dziś w Brukseli odbędzie się w tej sprawie spotkanie na wysokim szczeblu. Chodzi o to, aby skoordynować działania zmierzające do efektywnej pomocy władzom w Kijowie.

Wspólnota ze swojej strony zobowiązała się już w marcu do wsparcia finansowego dla Kijowa, by pomóc w ustabilizowaniu sytuacji politycznej i gospodarczej. Ta pomoc jednak jest uzależniona od postępów w reformach. W tym celu Komisja Europejska razem z władzami w Kijowie wypracowała _ Europejski plan działania na rzecz reform _, który dziś ma być zaprezentowany.

bFfjtYaR

Rozmowom będzie przewodniczyć komisarz do spraw rozszerzenia Stefan Fuele. Przedstawicielem strony ukraińskiej będzie wicepremier Vołodymyr Groysman - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Alexandre Polack.

W spotkaniu wezmą też udział wszystkie strony zaangażowane w pomoc dla Ukrainy. Oprócz przedstawicieli Unii i państw członkowskich - także między innymi delegacje europejskich instytucji finansowych, MFW, Banku Światowego i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfjtYbm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)