Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amerykańską gospodarkę blokuje śnieg

0
Podziel się

Analitycy Fed twierdzą, że sytuacja USA byłaby lepsza, gdyby nie ciężka zima.

Amerykańską gospodarkę blokuje śnieg
(Seriously Photographic/CC/Flickr)
bEhDwLeJ

Analiza amerykańskiego banku centralnego twierdzi, że gospodarka radzi sobie coraz lepiej. Według nich poprawa sytuacji byłaby jednak znacznie większa, gdyby nie ciężka zima.

To właśnie w obfitych opadach śniegu analitycy dostrzegają źródło bardzo małej poprawy w wydatkach konsumenckich. Amerykanie przez zimno i zaspy po prostu rzadziej chodzili na zakupy.

Jednocześnie w bardzo trudnej sytuacji pozostaje rynek pracy, na którym też odnotowano niewielkie zmiany. Dobrze za to jest w produkcji. Branże takie jak hi-tech, motoryzacja czy metalurgia radzą sobie wyraźnie lepiej.

bEhDwLeL

Ten optymizm stawia jednak pod znakiem zapytania fakt,że amerykańskie banki nadal nie nauczyły się ostrożności w inwestowaniu. Banki wciąż dokonują nadmiernie ryzykownych operacji, a zapowiadana reforma sektora finansowego nie może doczekać się realizacji.

Taki wniosek wynika z raportu przygotowanego na zamówienie Instytutu Roosevelta, kierowanego przez laureata Nagrody Nobla z ekonomii, Josepha Stieglitza.

Autorzy ostrzegają, że banki nadal używają pożyczonych pieniędzy do ryzykownych operacji, aby można było wypłacić wysokie dywidendy akcjonariuszom i premie dla kierownictwa. Dalej liczą, że w razie strat znowu zostaną uratowane z budżetu państwa.

ZOBACZ TAKŻE:

bEhDwLfm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)