Notowania

gospodarka usa
05.06.2012 15:21

Amerykańskie firmy przenoszą produkcję z Chin do USA

Amerykańskie firmy wycofują swoją produkcję z Chin - to efekt m.in. wzrostu kursu juana i droższej siły roboczej w Państwie Środka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Amerykańskie firmy wycofują swoją produkcję z Chin - to efekt m.in. wzrostu kursu juana i droższej siły roboczej w Państwie Środka - wskazują ekonomiści z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w opublikowanym właśnie raporcie.

Dane te pochodzą z pracy naukowej, która powstała na podstawie badań 105 przedsiębiorstw amerykańskich w styczniu i lutym br.

Spośród ankietowanych firm 39 proc. zdecydowało o przeniesieniu produkcji z Chin do USA. Wielki odwrót deklaruje koncern motoryzacyjny Ford. Do 2015 r. zamierza zakończyć przeprowadzkę. Na ten cel przeznaczył 160 mld dolarów - za te pieniądze ma powstać w Stanach Zjednoczonych 12 tys. miejsc pracy.

Specjaliści z Massachusetts uważają, że warunki produkcyjne w Chinach gwałtownie się pogorszyły w ostatnich pięciu latach. W tym czasie koszty pracy wzrosły tam o 20 proc. Zagranicznych inwestorów zniechęca również wzrost wartości chińskiej waluty.

Ponadto sytuacja na rynku pracy staje się podobna do tej w krajach rozwiniętych. Rosną też ceny surowców oraz koszty wdrażania nowych technologii. A unowocześnienie chińskiego przemysłu wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych, co bezpośrednio odbija się na cenach produktów.

Ekonomiści podsumowali, że produkcja w Chinach przestała być opłacalna. Zdaniem ekspertów do 2015 r. USA może skutecznie walczyć z producentami chińskimi nie tylko na rynkach światowych, ale również w samych Chinach.

Czytaj więcej o gospodarkach USA i Chin w Money.pl
Największy bank świata wchodzi do USA Amerykańska Rezerwa Federalna zgodziła się właśnie na przejęcie jednego z amerykańskich banków przez Chiński Bank Przemysłowo-Handlowy.
Rozmowy na szczycie zakłócił niewidomy Ze specjalną wizytą pojechała do Chin sekretarz stanu USA Hillary Clinton.
Tagi: gospodarka usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz