Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy: Inflacja utrzymuje się na stałym poziomie

0
Podziel się:

- Inflacja konsumencka wyniosła 3,6 proc. w sierpniu wobec 3,6 proc. w lipcu - uważają analitycy ankietowani przez agencję ISB.

Analitycy: Inflacja utrzymuje się na stałym poziomie
(Sandra Gligorijevic/Dreamstime.com)

- _ Inflacja konsumencka wyniosła 3,6 proc. w sierpniu wobec 3,6 proc. w lipcu _ - uważają analitycy ankietowani przez agencję ISB. Według nich, największy wpływ na poziom wskaźnika CPI mają niższe ceny paliw oraz wolniejszy niż zwykle sezonowy spadek cen żywności.

Dziesięciu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekuje, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w sierpniu 3,6 proc. r/r. Prognozy oscylują między 3,5 proc. a 3,6 proc., przy średniej na poziomie 3,58 proc. Natomiast resort finansów szacuje sierpniowy poziom wskaźnika CPI na 3,7 proc.

Podstawowym czynnikiem działającym negatywnie na ceny w sierpniu jest niższy od oczekiwań sezonowy spadek cen żywności, które nie pozwoliły na obniżenie się wskaźnika CPI. Natomiast pozostałe czynniki wydają się pomagać cenom ustabilizować się na stałym, choć nadal wysokim poziomie.

Tak stało się z cenami ropy, które spadały w ubiegłym miesiącu, co automatycznie obniżyło ceny paliw i kosztów transportu, a więc ceny w całej praktycznie gospodarce. Czynnik ten był dodatkowo wzmocniony przez silnego złotego. W sierpniu prawdopodobnie przestała już mocno doskwierać podwyżka akcyzy na tytoń z początku roku i ceny papierosów nie rosły tak szybko jak w pierwszej połowie roku.

Sierpień był więc kolejnym miesiącem, gdy oczekiwany spadek cen nie nastąpił. W efekcie nie można już liczyć w 2009 r. na obniżenie się inflacji do poziomu 2,5-proc. celu Narodowego Banku Polskiego, a sukcesem będzie raczej można nazwać sytuację, gdy uda się sprowadzić jej wysokość poniżej 3,0% w grudniu, co przewiduje resort finansów. To zaś zdecydowanie przekreśla nadzieje na kolejne redukcje stóp procentowych, tym bardziej, że wzrost PKB jest zaskakująco dobry. Ostatnio zaś sytuacja budżetu odebrała jakiekolwiek nadzieje nielicznym optymistom liczącym na poluzowanie polityki fiskalnej we wrześniu.

GUS poda dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych za sierpień we wtorek, o godz. 14:00.

_ - Inflacja w sierpniu ustabilizowała się na poziomie 3,6% r/r z lipca. W sierpniu proinflacyjnie oddziaływał m. in. mniejszy niż w sierpniu ubiegłego roku spadek cen żywności. Z kolei w kierunku niższej inflacji oddziaływały spadki cen paliw na stacjach benzynowych, co powinno sprzyjać spadkom cen w kategorii transport. Wysoka inflacja, powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, wraz z oczekiwanym przez nas silnym odczytem produkcji przemysłowej za sierpień, utwierdzą RPP w przekonaniu, że nie ma miejsca na obniżki stóp procentowych _ - mów igłówna ekonomistka Banku BPH Maja Goettig.

_ - Wskaźnik CPI wyniósł w sierpniu 3,6 proc. r/r i -0,5 proc. m/m. Prognozujemy spadek cen żywności o 1,4 proc. m/m (głównie efekt sezonowych spadków cen warzyw i owoców, prognoza jest obarczona ryzykiem wynikającym z wyjątkowo deszczowej pogody w lipcu br.). W sierpniu ceny transportu spadły o ok. 1 proc., przy spadku cen paliw o ok. 2 proc. w efekcie spadku cen ropy na rynkach światowych i umocnienia złotego. Założyliśmy, że w związku ze zmianą zasad dot. naliczania podatku akcyzowego na papierosy, w lipcu br. nastąpiła kumulacja wzrostu cen papierosów wynikającego z podwyżki akcyzy na tytoń z początku roku i (inaczej niż w poprzednich latach) w kolejnych miesiącach (w tym w sierpniu) wzrost cen papierosów był ograniczony. Wg naszych szacunków wskaźnik roczny inflacji bazowej netto (po wyłączeniu cen żywności i nośników energii) ukształtował się w przedziale 2,8 proc.-2,9 proc., tj. na poziomie zbliżonym do lipcowego _ - uważa ekonomista banku PKO BP Łukasz Tarnawa.

_ - Spodziewamy się spadku inflacji o 0,4 m/m (wzrost o 3,5% r/r) głównie dzięki sezonowym spadkom cen żywności oraz niższym cenom paliw. Inflacja bazowa pozostanie na poziomie 2,9%. Sądzimy, że inflacja pozostanie stabilna na poziomie 3,4-3,5% w IV kwartale roku, a stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca czerwca 2010. Sądzimy, że wzrost inflacji jest przejściowy i już na przełomie I i II kwartału 2010 roku inflacja spadnie poniżej 3% _ - przewiduje analityk DZ Bank, Janusz Dancewicz.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)