Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Będzie komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w Warszawie. Andrzej Duda podpisał ustawę

13
Podziel się:

Andrzej Duda podpisał w piątek przygotowaną przez resort sprawiedliwości ustawę, która przewiduje powołanie komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji.

Będzie komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w Warszawie. Andrzej Duda podpisał ustawę
(STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Autorzy ustawy "o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa" wskazywali w uzasadnieniu projektu, że ma ona na celu przywrócenie ochrony interesu społecznego, poprzez usunięcie naruszeń prawa, które wystąpiły w trakcie wydawania decyzji w oparciu o przepisy tzw. dekretu Bieruta.

Chodzi m.in. o fałszowanie dokumentów, naruszenia proceduralne w trakcie postępowania administracyjnego, naruszenia mające związek z nadużyciem praw podmiotowych w obrocie cywilnoprawnym, a także naruszenia godzące w interes społeczny, polegające na pozbawianiu uprawnień osób zamieszkujących nieruchomości objęte postępowaniem reprywatyzacyjnym.

W efekcie tych naruszeń dochodziło do przeniesienia własności lub do ustanowienia użytkowania wieczystego w odniesieniu do nieruchomości komunalnych w stosunku do osób, które nigdy nie były właścicielami tych nieruchomości. Wydawane decyzje administracyjne były też podstawą zasądzania roszczeń odszkodowawczych w znacznych rozmiarach.

Organem służącym realizacji celów ustawy będzie komisja. Będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania. Może też stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości.

Komisja będzie miała też prawo wstrzymywania postępowań innych organów (np. sądów) oraz dokonywania wpisów w księgach wieczystych. Ponadto będzie mieć także prawo do przyznawania od miasta Warszawy odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, jeśli nieprawidłowości reprywatyzacyjne spowodowały pogorszenie ich sytuacji materialnej.

Opozycja w czasie prac nad ustawą przekonywała, że komisja będzie wkraczała decyzją administracyjną w kompetencje władzy sądowniczej, ale nie będzie niezawisła jako swoisty "trybunał ludowy". Przedstawiciele rządu mówili o przywróceniu elementarnego poczucia sprawiedliwości i naprawieniu krzywd.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
jan
6 lat temu
A czego do tej pory nie podpisał?
kk
6 lat temu
to, ze trzeba zbadać to co się działo to jest bezsprzeczne, natomiast włożenie kompetencji policji, nadzoru finansowego i sądu w ręce tych samych ludzi i to mianowanych politycznie z ramienia jednej słusznej partii jest skandalem. to co taka komisja ustali powinno potem być oceniane przez prokuraturę i sąd.
z
6 lat temu
bardzo dobrze niech sie zlodzieje boja uczciwi nie maja czego
Twoje imię
6 lat temu
Kiedy komisja oceniająca szkody wyrządzone państwu przez pis i jego I sekretarza ?
wola konusa
6 lat temu
Wola kwaczynskiego stała się ciałem. Niech żyje nasz jedyny wódz i ojciec narodu. Teraz wodzu prowadź na Kowno (albo przynajmniej na Królewiec).