Notowania

Andrzej Duda spotkał się z Susan Wojcicki, szefową YouTube

Andrzej Duda spotkał się we wtorek z prezes YouTuba Susan Wojcicki. Prezydent rozmawiał z Wojcicki o tym, "jak odkryła na nowo swoją polskość", o wspieraniu start-upów i nowych technologii, a także inwestycjach Google w Polsce - poinformowała jego Kancelaria. Prezydent wręczył również Wojcicki, jako Ambasadorce Polskości, biało-czerwoną flagę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Susan Wojcicki z wykształcenia jest ekonomistką i przez wiele lat była wiceszefową Google. Od 2014 roku jest prezesem YouTube. Posiada polskie obywatelstwo.

Urodziła się w 1968 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej ojciec, Stanley Wojcicki, ma polskie pochodzenie, jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Stanforda; matka Esther Wojcicki jest dziennikarką i edukatorką o rosyjsko-żydowskich korzeniach.

Dziadek Susan, Franciszek Wójcicki, był prawnikiem i posłem na Sejm Ustawodawczy. Przed wojną należał do Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici", w czasie okupacji był urzędnikiem rządu londyńskiego, po wojnie należał do PSL Stanisława Mikołajczyka. Babcia, Janina Wójcicka, była pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1948 roku opuściła Polskę wraz ze swym synem, a ojcem Susan. Dziadkowi Susan nigdy nie udało się wyjechać z Polski.

Susan Wojcicki z wyróżnieniem ukończyła Uniwersytet Harvardzki. Posiada tytuł magistra ekonomii z UC Santa Cruz oraz MBA z Uniwersytetu Kalifornijskiego. W latach 1999-2014 kierowała działem marketingu Google. Nazywana jest "mamą Google'a".

Google przez pierwsze pół roku swojej działalności miał siedzibę w garażu Wojcickich w Kalifornii. We wrześniu 1998 roku Susan Wojcicki wynajęła swój garaż dwóm młodym informatykom Siergiejowi Brinowi i Larry'emu Page'owi, za 1,7 tys. dolarów miesięcznie. Tak właśnie rozpoczęła działalność firma Google Inc.

Wojcicki była pierwszym kierownikiem marketingu Google'a. Prowadziła m.in. takie projekty, jak Google Images, Google Books, Google Video. Jako wiceprezes ds. reklamy i handlu była odpowiedzialna za produkty stanowiące 87 proc. przychodów firmy w 2012 roku.

Miała też duży wpływ na kształtowanie się kultury korporacyjnej Google.

Głos Susan Wojcicki, jako matki pięciorga dzieci, był jednym z najważniejszych głosów podnoszonych w dyskusji na temat wspierania przez pracodawców matek. Wielokrotnie podkreślała, że połączenie macierzyństwa z pracą, nawet na bardzo wymagającym stanowisku, jest możliwe.

Wojcicki uczestniczyła w warszawskim Kongresie Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit".

Tagi: Andrzej Duda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2017

PITiTo Endriu nie na nartach???

28-03-2017

SławekWolał bym Panią Susan jako Prezydentową RP a Dudusia jako szefa Fabebook - zostało by w rodzinie

29-03-2017

annoCzyżby negocjował ograniczenie w wyświetlaniu w tym serwisie filmików z serii 'Ucho prezesa' i innych nie pasujących dla nowej władzy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)