Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Angela Merkel negocjuje warunki ratowania strefy euro

0
Podziel się:

Chiny rozważają zwiększenie udziału w rozwiązaniu europejskiego kryzysu zadłużeniowego za pośrednictwem kanałów EFSF i EMS.

Angela Merkel negocjuje warunki ratowania strefy euro
(PAP/EPA)

_ - Chiny rozważają zwiększenie udziału w funduszu ratunkowym mającym rozwiązać kryzys zadłużeniowy strefy euro _ - zapowiedział chiński premier Wen Jiabao. W Pekinie przebywa z wizytą niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Na wspólnej konferencji prasowej Wen podkreślił, że Chiny nadal badają możliwości udzielenia dalszego wsparcia dla Europy. _ - Chiny rozważają zwiększenie udziału w rozwiązaniu europejskiego kryzysu zadłużeniowego za pośrednictwem kanałów EFSF i EMS _ - zaznaczył.

Wen nie poinformował jednak wprost o finansowych zobowiązaniach na rzecz Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i mającego go zastąpić Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS).

Zastrzegł jednak, że Europa musi we własnym zakresie rozwiązać swoje problemy. _ - Strona chińska popiera wysiłki na rzecz utrzymania stabilności euro i strefy euro _ - zapewnił Wen, dodając, że Pekin w pełni ufa europejskiej gospodarce.

Chiny, których rezerwy dewizowe szacowane są na 3,2 bln dolarów, są często postrzegane jako potencjalne źródło finansowania programów ratunkowych niezbędnych dla niektórych europejskich rządów. Pekin wielokrotnie deklarował poparcie dla stabilnego euro. Zgodnie z większością szacunków niemal jedna czwarta chińskich rezerw finansowych, jest ulokowana właśnie w euro.

Wizyta Merkel w Chinach ilustruje delikatny charakter stosunków UE-Chiny. Z jednej strony Europa zabiega, by Pekin poświęcił swe interesy ekonomiczne, popierając społeczność międzynarodową w sprawie Iranu, a z drugiej strony licząc na pomoc Pekinu w rozwiązaniu kryzysu zadłużeniowego.

Na drugiej stronie o tym czego jeszcze chce Merkel od Chińczyków

Merkel poruszyła też w rozmowie z Wenem Jiabao i prezydentem Hu Jintao temat sankcji wobec Iranu w zamian za jego program atomowy. _ - Jeśli mówimy o europejskich sankcjach na Iran, pytanie brzmi, w jaki sposób Chiny mogą lepiej wykorzystać swoje wpływy, by przekonać Iran, że na świecie nie może być kolejnej atomowej potęgi _ - oświadczyła Merkel w przemówieniu w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Wen odrzuca możliwość odegrania aktywniejszej roli w sprawie irańskich sankcji. Dziennikarzom powiedział wprost, że sprzeciwia się upolitycznianiu _ normalnych handlowych stosunków _, jakie Chiny utrzymują z Islamską Republiką.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m98363.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;chca;pokoju;krytykuja;ue;za;sankcje;wobec;iranu,178,0,1014194.html) *Chiny chcą pokoju. Krytykują postawę UE * Tradycyjny sojusznik Iranu niezmiennie opowiada się za rozwiązywaniem kwestii międzynarodowych drogą dialogu i konsultacji. Przed wizytą Merkel w Państwie Środka zapowiadano, że głównym tematem będzie gospodarka. Według niemieckiej kanclerz, Pekin bacznie obserwuje sytuację w UE i strefie euro._ _

_ - Dlatego podczas mojej wizyty wyraźnie podkreślę, że Unia Europejska krok po kroku silniej reprezentuje swoje wspólne interesy, także na poziomie międzynarodowym. Będę również mówić o euro jako istotnym elemencie integracji europejskiej i podkreślę, że my w strefie euro chcemy silnego i stabilnego euro _ - mówiła Merkel.

Angela Merkel podczas wizyty w Pekinie stara się wzmocnić zaufanie inwestorów wobec euro. Kanclerz Niemiec zaapelowała też do chińskich władz, aby wykorzystując swoje dobre stosunki z Iranem powstrzymały rozwój irańskiego programu jądrowego.

Podczas wykładu w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych Angela Merkel poinformowała, że z prezydentem Chin Ju Jintao i premierem Wen Jiabao będzie rozmawiać o sytuacji w Syrii. Chce przekonywać władze Państwa Środka do wsparcia rezolucji ONZ dotyczącej sytuacji w Syrii.

Kanclerz Niemiec mówiła także, że w agendzie spotkań nie zabraknie _ bardziej delikatnych tematów _ jak prawa człowieka. Najwięcej miejsca poświęciła jednak wyjaśnieniu sytuacji gospodarczej strefy euro i nowemu paktowi fiskalnemu. Angela Merkel przekonywała, że Europa przezwycięża kryzys i zachęcała do inwestowania w strefie euro.

Więcej o Angeli Merkel i Chinach czytaj w Money.pl
Merkel się myli? Tak twierdzi niemiecka prasa _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ negatywnie ocenia jeden z większych sukcesów niemieckiej kanclerz.
Merkel jedzie po pomoc. Chce ich rezerw Kanclerz towarzyszyć ma liczna delegacja gospodarcza, w tym szefowie wielkich koncernów notowanych w indeksie giełdowym DAX.
Oni mają pieniądze, a Europa ich potrzebuje Wysłannicy Brukseli jadą _ po prośbie _ do Pekinu. Część ekspertów wątpi czy warto.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)