Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Antoni Macierewicz straci immunitet?

0
Podziel się:

Komisja regulaminowa i spraw poselskich pozytywnie zaopiniowała wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Antoniemu Macierewiczowi.

Antoni Macierewicz straci immunitet?
(PAP/Leszek Szymański)

Komisja regulaminowa i spraw poselskich pozytywnie zaopiniowała wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Antoniemu Macierewiczowi (PiS) w związku z procesem karnym, jaki wytoczył mu lobbysta Marek Dochnal.

Dochnal zarzuca posłowi PiS pomówienie w jednym z programów telewizyjnych. _ Klasyczny przykład pana Czempińskiego. To jest twórca, opiekun niejakiego Dochnala. To właściwie pan (Gromosław) Czempiński (b. szef UOP - PAP) stworzył Dochnala _ - miał powiedzieć Macierewicz. W uzasadnieniu do wniosku o pociągniecie do odpowiedzialności karnej pełnomocnik Dochnala argumentuje, że _ przytoczona wypowiedź jest ewidentnym pomówieniem Marka Dochnala o to, że nie jest samodzielnym biznesmenem, że jest członkiem jakiejś siatki _.

_ - W audycji, o której mowa, zwróciłem uwagę na parasol ochronny i związki między panem Czempińskim a panem Dochnalem, i pana Dochnala z przedstawicielami aparatu szpiegowskiego Federacji Rosyjskiej, które to związki są udokumentowane i wydaje mi się, że mówienie o tym publicznie jest jednym z istotnych obowiązków posłów, jeżeli posiadają taką wiedzę _ - bronił się Macierewicz.

Jak zapewnił, _ na pewno nie użył wobec Dochnala osobiście żadnego sformułowania negatywnego _. Zdaniem posła PiS, relacjonował on tylko _ stosunki między tymi panami _. Podkreślał, że wypowiedź dotyczyła Czempińskiego.

Kazimierz Ujazdowski (PiS) zwrócił uwagę, że _ tylko w sytuacjach wyjątkowych _ zakłada się możliwość uchylenia posłowi immunitetu w związku z procesem. W ocenie Ujazdowskiego, wypowiedź Macierewicza była _ sformułowana w obronie interesu publicznego, a nie miała charakteru prywatnego _.

Podkreślił, że Dochnal nie skarży Macierewicza w procesie cywilnym, tylko karnym, ponieważ chce uzyskać _ preferencyjne warunki _. _ Sejm ma dawać warunki uprzywilejowane w procesie przeciwko parlamentarzyście osobie, która jest skazana wyrokiem nieprawomocnym za przestępstwo korupcyjne _ - mówił Ujazdowski.

Paweł Sajak (RP) pytał z kolei Macierewicza, dlaczego boi się procesu sądowego, _ skoro uważa, że ma dowody _ na swoje słowa. _ Skoro był pan pewien wypowiadając taką opinię w ogólnopolskich mediach, dlaczego nie chce pan poddać się sprawie, by wytłumaczyć i przedstawić dowody całej Polsce? _ - podkreślił Sajak.

W reakcji na decyzję komisji Macierewicz powiedział, że _ w tej sytuacji będzie mógł szeroko opowiedzieć Sejmowi o wszystkich znanych mu interesach pana Dochnala, zapisanych bardzo szczegółowo w jego kalendarzu, który istnieje i jego wszystkich spotkaniach z poszczególnymi politykami znajdującymi się także obecnie w Sejmie _.

_ - Jestem wdzięczny komisji, że uznała, iż do takiego przedstawienia spraw powinno dojść. Zrobię to z pewnością _ - dodał poseł PiS.

Sprawą uchylenia immunitetu Macierewiczowi teraz zajmie się Sejm. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora parlamentarzysta, który _ podejmując działania wchodzące w zakres sprawowania mandatu, narusza prawa osób trzecich, może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu lub Senatu _.

Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)