Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel UE do Ukrainy. Przeciwstawią się Rosji?

0
Podziel się:

Ukraina obchodzi 22. rocznicę uzyskania niepodległości w szczególnym momencie, kiedy Rosja przestrzegą ją przed zbliżaniem do Unii Europejskiej.

Apel UE do Ukrainy. Przeciwstawią się Rosji?
(Vladimir Yaitskiy/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Europejski wybór Ukrainy musi być poparty konkretnymi działaniami - głosi oświadczenie szefowej unijnej dyplomacji. W dniu 22.rocznicy uzyskania przez Ukrainę niepodległości, Catherine Ashton wezwała władze w Kijowie do przyspieszenia reform. Cel - to podpisanie w listopadzie umowy stowarzyszeniowej, która zbliży Kijów do Unii.

Ukraina obchodzi 22. rocznicę uzyskania niepodległości w szczególnym momencie, kiedy Rosja przestrzegą ją przed zbliżaniem do Unii Europejskiej, grozi reperkusjami i wstrzymaniem importu. Wspólnota z kolei oczekuje postępów i domaga się spełnienia wymogów zanim wyda zgodę na podpisanie umowy stowarzyszeniowej. Przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentu europejskiej Elmar Brok mówi, że jest optymistą.
- _ Zostało jeszcze trochę czasu, wszystko w rekach Ukrainy _ - podkreśla. Podobnego zdania jest europoseł Jacek Saryusz-Wolski. - _ Jeżeli Ukraina naprawdę jest zdeterminowana i nie ugnie się pod presją rosyjską, to do podpisania może dojść _ - twierdzi.

UE domaga się od władza w Kijowie zmian w sądownictwie, tak by decyzje nie miały charakteru wybiórczego i procesy nie były motywowane politycznie. Rozwiązana powinna być także sprawa skazanej byłej premier Julii Tymoszenko. Władze w Kijowie nie zamierzają wypuszczać jej z więzienia. Wyjściem z sytuacji, o czym mówi się nieoficjalnie, może być zgoda na leczenie byłej premier w jednym z zagranicznych szpitali.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski składa życzenia Ukraińcom Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.
Putin nie wyklucza "kroków protekcyjnych" Unii Celnej wobec Ukrainy Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu na konsultacje dotyczące problemów związanych ze zbliżeniem między Ukrainą i UE do Moskwy przyjedzie ukraińska delegacja rządowa.
Firmy w Rosji szykują się do wojny handlowej Jeśli Kijów podpisze porozumienie o stowarzyszeniu z Unią Europejską, to Moskwa może uchylić przepisy o wolnym handlu z Ukrainą.
wiadmomości
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)