Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Architekci z Gliwic najlepsi w konkursie na projekt wieżowca przyszłości

5
Podziel się:

Projekt architektów z Politechniki Śląskiej w Gliwicach zwyciężył w 12. edycji prestiżowego konkursu amerykańskiego magazynu "eVolo" na wieżowiec najlepiej odpowiadający wyzwaniom XXI wieku.

Architekci z Gliwic najlepsi w konkursie na projekt wieżowca przyszłości
(Evren Ozbilen / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Ich dedykowany Afryce Subsaharyjskiej budynek "Mashambas" pokonał 443 inne projekty.

Autorami zwycięskiej koncepcji drapacza chmur są studenci Mateusz Frankowski i Paweł Lipiński. Zgodnie z charakterem konkursu, ich pomysł jest nieszablonowy, wizjonerski i zupełnie inny od obowiązujących trendów. Projekty zgłaszane do konkursu miały uwzględniać kontekst społeczny, gospodarczy i kulturowy regionu, w którym miałby stanąć dany budynek.

Wieżowiec "Mashambas" składa się z modułów i wydrążonej w środku spirali. Jest pomyślany jako mobilne centrum edukacyjne - zapewniające szkolenie w zakresie technik rolniczych - a zarazem rynek dla społeczności w Afryce Subsaharyjskiej. Celem projektu jest zwiększenie możliwości uprawy i zmniejszenie głodu w tych regionach.

Rolnicy mogliby z jednej strony uczyć się w tym budynku, jak skutecznie uprawiać pole czy hodować zwierzęta, ale też sprzedawać swoje produkty. Konstrukcja wieżowca składa się z prostych elementów modułowych, ułatwia łatwe budowanie, rozbieranie i transport wieżowca. Moduły umieszczone jeden na drugim tworzą formę, która zajmuje niewielką powierzchnię.

Drugie miejsce jury konkursu przyznało projektowi "Vertical Factories in Megacities" autorstwa Tianshu Liu i Linshen Xie ze Stanów Zjednoczonych. "Pionowe fabryki" to rozwiązanie dedykowane miastom o najbardziej gęstym zaludnieniu. Autorzy zastanawiają się, czy możliwy jest powrót wielkich fabryk - spełniających wymogi ekologiczne - do centrów miast, czy mogą one współistnieć z terenami rekreacyjnymi i jakie mogą płynąć z tego korzyści.

Przekonują, że zapewniłoby to wyższą jakość życia, umożliwiając pracownikom chodzenie do pracy, a nie dojazdy samochodem. Fabryki miejskie byłyby bliższe ludności wykwalifikowanych pracowników, dostawców oraz centrów technicznych i badawczych. Mogłyby wzajemnie wykorzystywać swoje odpady i przekształcać w cenne produkty, ciepło i energię elektryczną.

Trzecie miejsce otrzymał projekt "Espiral 3500", którego autorem jest Javier López-Menchero Ortiz de Salazar z Hiszpanii. Ten wieżowiec ma odpowiadać na zjawisko przeludnienia w obszarach atrakcyjnych pod względem turystycznym - miałby powstać ma wschodnim wybrzeżu Hiszpanii.

Dziś wiele obszarów cennych przyrodniczo stało się ofiarą spekulacyjnego rynku nieruchomości, a turystyka sprawia, że małe miejscowości w sezonie turystycznym są zalewane przez turystów. Projekt ma w założeniu przenieść część przestrzeni publicznej do wnętrza budynku.

Doroczna nagroda magazynu "eVolo" została ustanowiona w 2006 r. Czasopismo stara się doceniać najbardziej wizjonerskie pomysły, wykorzystujące nowatorskie użycie technologii, materiałów, o niebanalnej estetyce i organizacji przestrzeni; słowem - w jakimś stopniu kwestionujące współczesne rozumienie architektury.

nieruchomości
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Adam
7 lat temu
[QUOTE] Dziś wiele obszarów cennych przyrodniczo stało się ofiarą spekulacyjnego rynku nieruchomości, a turystyka sprawia, że małe miejscowości w sezonie turystycznym są zalewane przez turystów [/QUOTE] Ja uważam, że to już zostało dawno odkryte i w Polsce kilka podmiotów wie już o tym od jakiegoś czasu. Wystarczy spojrzeć np. na Kraupe studio czy inne podobne biura projektowe. Komuna i myślenie poprzedniej epoki dawno się już skończyło w architekturze... :)
joanna
7 lat temu
Ciut niechlujnie napisany artykuł. Dopiero w wyszukiwarce, podając nazwę nowego cuda, można obejrzeć co to w ogóle jest. Z pewnością robi wrażenie.
QQQQQQQQQQQQQ
7 lat temu
NIE HCE PIS -OWSKIEJ TELEWIZJI W DOMU!!!!!!!! PIEP,,,,,,ICH PROPAGANDOWE PROGRAMY I REKLAMY I ZEBY NIE BYLO ABONAMENT ZAWSZE PLACILAM I PLACE.
m-53
7 lat temu
[QUOTE] Rolnicy mogliby z jednej strony uczyć się w tym budynku, jak skutecznie uprawiać pole czy hodować zwierzęta, ale też sprzedawać swoje produkty [/cytat] A w innym by nie mogli?[cytat] Celem projektu jest zwiększenie możliwości uprawy i zmniejszenie głodu w tych regionach. [/QUOTE] Jakiś szkic może pomógłby mi zrozumieć o co tu chodzi. Przeczytałem, a jestem nie do końca laikiem, jestem inżynierem budowlanym po politechnice - i tego bełkotu nie pojąłem. To jest poziom ładnego domu lub werandy - kolorowych czasopism budowlanych dla (>>>>>>>>>>>>>>)
Architekt
7 lat temu
Brawo młodzi architekci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach! Byliśmy zawsze najlepsi na świecie i dalej będziemy! Tak trzymać.