Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aresztowania podczas pacyfikacji Occupy w Waszyngtonie

0
Podziel się:

11 osób trafiło za kraty po likwidacji obozowiska w centrum stolicy USA. Było jednym z ostatnich.

Aresztowania podczas pacyfikacji Occupy w Waszyngtonie
(PAP/EPA)

11 osób aresztowano w czasie policyjnej akcji likwidowania obozowiska ruchu Occupy na placu McPherson Square w centrum stolicy Waszyngtonu w czasie weekendu. Było ono jednym z ostatnich po pacyfikacji protestów okupacyjnych na placach w większości miast USA.

Ruch Occupy (Okupuj), zwany także ruchem _ 99 procent _, skierowany jest przeciw nierównościom społecznym i nadużyciom banków.

Jak poinformował rzecznik waszyngtońskiej Park Police, formacji strzegącej porządku w stolicy USA, cztery z aresztowanych osób są oskarżone o napaść na policjanta. Jeden z funkcjonariuszy został uderzony cegłą w twarz w niedzielę nad ranem (czasu polskiego) i przebywa w szpitalu.

Władze już tydzień temu nakazały demonstrantom na McPherson Square, by zwinęli namioty, rozbite tam na początku października. Orzeczono, że na placu panują niebezpieczne warunki sanitarne - w obozowisku miało być brudno. Przez kilka dni jednak nie egzekwowano nakazu.

Policja przystąpiła do akcji dopiero wczoraj rano (po południu czasu polskiego). Funkcjonariusze przybyli na koniach i pieszo w pełni uzbrojeni przeciw rozruchom - z tarczami i pałkami. Początkowo demonstranci podporządkowywali się poleceniom i wszystko odbywało się w sposób pokojowy. Później jednak doszło do starć.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z AKCJI POLICJI:

Według demonstrantów, przyczyną konfrontacji było usuwanie przez policję namiotów bez śpiworów. Demonstranci chcieli je pozostawić na placu w celu protestacyjnego nocnego czuwania i utrzymywali, że policja pozwoliła początkowo na ich pozostawienie.

Rzecznik policji David Schlosser oświadczył, że uczestnicy protestów mogą nadal demonstrować na placu, nawet w nocy, ale nie wolno im tam spać. _ Mogą tam mieć namioty wyłącznie dla celów symbolicznych _ - powiedział.

O ruchu oburzonych czytaj w Money.pl
Policja użyła gazu. Zatrzymano kilkaset osób Demonstranci obrzucali policjantów kamieniami, butelkami i petardami.
Okupują Davos. Zamieszkali w igloo Działacze ruchu oburzonych na ekscesy finansistów i coraz głębszą przepaść między biednymi i bogatymi zbudowali w centrum miasta osiedle Okupuj Światowe Forum Ekonomiczne.
Chcą równych płac. Rozpędzani gazem Jeden z demonstrantów usłyszał zarzut napaści na policjanta, który został raniony w rękę nożyczkami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)