Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unijna dyplomacja
24.12.2012 07:04

Ashton wstrząśnięta niszczeniem mauzoleów w Mali

To tragedia dla całego świata. Szefowa unijnej dyplomacji zaapelowała o natychmiastową ochronę dziedzictwa tego kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oświadczyła wczoraj wieczorem, że jest _ głęboko wstrząśnięta _ niszczeniem przez islamistów kolejnych mauzoleów w mieście Timbuktu na północy Mali. *

_ To tragedia nie tylko dla Malijczyków, ale także dla całego świata _ - napisała Ashton w oświadczeniu, które w Brukseli przekazał dziennikarzom jej rzecznik. Szefowa unijnej dyplomacji zaapelowała o natychmiastową ochronę kulturowego i religijnego dziedzictwa w tym afrykańskim kraju.

Islamiści, którzy opanowali północ Mali, w niedzielę niszczyli kolejne mauzolea sufickich świętych pozostałe w mieście Timbuktu, którego zabytki znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W lipcu i październiku islamiści zdewastowali inne cenne mauzolea, m.in. znajdujące się na terenie największego meczetu miasta. Niektóre z nich pochodziły z XIV wieku.

- _ W Timbuktu nie pozostanie ani jedno mauzoleum. Allahowi się one nie podobają _ - powiedział agencji AFP Abu Dardar z ugrupowania Obrońcy Wiary, które kontroluje Timbuktu wspólnie z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQMI).

W czwartek Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła francuski projekt rezolucji, autoryzującej rozmieszczenie sił międzynarodowych pod dowództwem afrykańskim w Mali.

Zadaniem tych sił, które będą się nazywać AFISMA, będzie udzielanie pomocy siłom bezpieczeństwa Mali w odzyskaniu kontroli nad terytoriami opanowanymi przez Al-Kaidę i innych islamistów. Ponadto państwa członkowskie ONZ zostały upoważnione do pomocy w odbudowie sił bezpieczeństwa w Mali, którym międzynarodowe siły afrykańskie będą pomagać w operacjach na północy.

Czytaj więcej w Money.pl
Aresztowany premier podał się do dymisji Premier Mali Cheick Modibo Diarra, który w nocy z poniedziałku na wtorek został aresztowany przez żołnierzy, kilka godzin później, w wystąpieniu telewizyjnym, ogłosił, że ustępuje ze stanowiska razem ze swoim rządem.
Nowy raport ONZ. Będzie interwencja zbrojna? Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun uznał, że Rada Bezpieczeństwa powinna zgodzić się na ofensywną operację wojskową Unii Afrykańskiej w Mali.
Niszczą kilofami zabytki z listy UNESCO Niszczenie zabytków w Timbuktu, zwanym miastem 333 świętych, potwierdzają mieszkańcy, którzy mówią, że islamiści niszczą obiekty religijne posługując się kilofami.
Tagi: unijna dyplomacja, catherine ashton, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz