Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
izrael
09.03.2012 13:55

Atak Izraela na Iran nie jest przesądzony

Izrael musi zastanowić się nad alternatywą dla militarnego uderzenia na obiekty nuklearne Iranu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Zamiast wojny, lepiej wspierać irańską opozycję - twierdzi * *były szef Mosadu Meir Dagan .

Na konieczność ostrożnego podejścia do sprawy ewentualnego ataku Dagan wskazał w wywiadzie dla programu amerykańskiej telewizji CBS, 60 Minutes, który zostanie nadany w niedzielę. Fragmenty programu udostępniono w piątek.

_ - Atak na Iran przed zbadaniem wszystkich innych sposobów nie jest właściwym podejściem _ - powiedział były szef izraelskiego wywiadu. I dodał, mając na myśli irańskie grupy opozycyjne: _ Jest naszym obowiązkiem pomóc każdemu, kto chce zademonstrować otwarty sprzeciw wobec reżimu w Iranie _.

O ewentualnych działaniach wojskowych przeciw Iranowi mówił niedawno kilkakrotnie premier Izraela Benjamin Netanjahu. Po powrocie z rozmów z prezydentem USA Barackiem Obamą Netanjahu oświadczył w czwartek wieczorem w izraelskiej telewizji, że woli rozwiązanie dyplomatyczne, lecz opcję militarną pozostawia otwartą.

_ - Nie zaakceptujemy posiadania przez Iran broni nuklearnej, gdyż jest to zagrożenie dla naszej egzystencji _ - powiedział Netanjahu. Dodał, że atak na Iran _ chociaż nie jest kwestią dni czy tygodni, to też i nie lat _. Były doradca Netanjahu ds. bezpieczeństwa Uzi Arad powiedział w piątek izraelskiej rozgłośni wojskowej, że atak to _ kwestia miesięcy _.

Meir Dagan kierował Mosadem od 2002 do początków 2011 roku. Od czasu dymisji wypowiada się publicznie przeciwko ewentualnemu atakowi militarnemu Izraela na Iran. Zachód podejrzewa Iran o potajemne prowadzenie prac nad bronią atomową; władze w Teheranie konsekwentnie twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

O napięciu pomiędzy Izraelem i Iranem czytaj w Money.pl
Biały Dom: Nic takiego nie obiecaliśmy W świat poszła informacja, że USA dostarczą Izraelowi nowoczesną broń, która ma ułatwić atak na Iran.
Nie zaatakują Iranu? "To tylko taka gra" Prasa komentuje ostatnie spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Potroili produkcję wzbogaconego uranu Ostatnio Iran potroił miesięczną produkcję wyżej wzbogaconego uranu.
Tagi: izrael, iran, atak, broń jądrowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz