Notowania

atak na Syrię
02.09.2013 12:21

Atak na Syrię. Izrael skomentował decyzję Obamy

Prezydent Izraela Szimon Peres wyraził poparcie dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, który zwrócił się do Kongresu USA o zatwierdzenie operacji militarnej w Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Prezydent Izraela Szimon Peres wyraził poparcie dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, który zwrócił się do Kongresu USA o zatwierdzenie operacji militarnej w Syrii.

Obama _ ma prawo raczej iść na wojnę z poparciem Kongresu niż bez niego. - Sądzę, że ma powody myśleć, iż dostanie zielone światło _ - powiedział Peres w specjalnym wywiadzie dla radia wojskowego z okazji żydowskiego Nowego Roku, który przypada w środę.

_ - Uważam, że mamy prawo rozważyć za i przeciw raczej przed niż po _ takiej interwencji - dodał izraelski prezydent. Podkreślił przy tym, że _ ufa (Obamie) we wszystkim, co dotyczy Izraela _.

Wypowiedź Peresa jest pierwszym tak wyraźnym przejawem poparcia Izraela dla niedawnej decyzji Obamy. W niedzielę premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael _ jest gotowy na wszystkie scenariusze _ w sprawie Syrii.

Prezydent Obama zdecydował w sobotę wieczorem o przeprowadzeniu ograniczonej operacji przeciwko reżimowi syryjskiemu w reakcji na atak chemiczny w Damaszku z 21 sierpnia, ale postanowił wystąpić do Kongresu o zatwierdzenie tej operacji militarnej. Kongres ma zebrać się po przerwie wakacyjnej 9 września.

Wielu izraelskich analityków krytykowało prezydenta USA, zarzucając mu osłabianie amerykańskiej siły odstraszania na Bliskim Wschodzie, szczególnie wobec Iranu oskarżanego przez Izrael i Zachód o dążenie do pozyskania broni nuklearnej - pisze agencja AFP.

Izrael przygotowuje się na ewentualne syryjskie ataki odwetowe, gdyby USA i ich sojusznicy uderzyli na sąsiednią Syrię. Rozmieszczono wszystkie systemy obrony przeciwrakietowej, ogłoszono ograniczoną mobilizację rezerwistów obrony cywilnej i jednostek obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, rozdano też ludności maski przeciwgazowe.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/m45434.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;ostrzegaja;rosje;by;nie;chronila;syrii;w;onz,218,0,1371610.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bez porozumienia w ONZ. USA ostrzegają Rosję Sprzeciw Rosji wobec działań Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu w Syrii nie może służyć ochronie rządu syryjskiego - zadeklarował Departament Stanu USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m257638.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/interwencja;usa;w;syrii;chiny;zaniepokojone,21,0,1373973.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chiny poważnie zaniepokojone. Co się stało? Chiny są zaniepokojone możliwą jednostronną interwencją USA w Syrii - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/m281305.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ekspert;obama;nie;powinien;zwlekac;z;interwencja,237,0,1373933.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Obama nie powinien zwlekać z interwencją" -_ Reżim Baszara al-Asada sięgnie po wszystkie dostępne środki, by ratować władzę. Może nawet ponownie użyć broni chemicznej _- uważa Samer Masri, rzecznik Polskiego Komitetu Wsparcia Rewolucji w Syrii.
Tagi: atak na Syrię, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz