Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ateny: Strajkuje metro, nie jeżdżą autobusy

0
Podziel się:

Pracownicy komunikacji miejskiej protestują przeciwko planowanej obniżce płac.

Ateny: Strajkuje metro, nie jeżdżą autobusy
(PAP/EPA)

Ateny są sparaliżowane przez strajk pracowników metra i komunikacji autobusowej. Powodem strajku jest wprowadzony w życie rządowy program restrukturyzacji przedsiębiorstw transportu publicznego w stolicy Grecji.

Strajk pracowników metra rozpoczął się w poniedziałek i związki zawodowe postanowiły go kontynuować we wtorek i w środę, pomimo decyzji sądu w Atenach o nielegalności protestu. Z kolei syndykat pracowników autobusowych zdecydował o strajku we wtorek i w środę.

W mieście kursują jedynie tramwaje, a w dzielnicach podmiejskich pociągi elektryczne.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strajk;transportowcow;paralizuje;ateny,86,0,731222.html) Strajk transportowców paraliżuje Ateny
Socjalistyczny rząd Grecji postanowił podwyższyć od 1 lutego ceny biletów w komunikacji miejskiej o 20 procent. Do tej pory bilety kosztowały jedno euro i były jednymi z najtańszych w Europie.

Realizowany program restrukturyzacji transportu publicznego w Atenach przewiduje przesunięcie około 1500 osób, spośród 12 tysięcy zatrudnionych, do innej pracy w sektorze publicznym oraz obniżki prac. Pięć spółek transportu publicznego ma zostać połączonych w dwie agencje, w tym jedną nadzorującą transport drogowy.

W 2009 roku straty firm odpowiadających za transport publiczny w Atenach przekroczyły 500 mln euro.

Plan restrukturyzacji transportu w Atenach ma być zrealizowany w ramach programu oszczędnościowego, który rząd premiera Jeorjosa Papandreu zobowiązał się wprowadzić w życie w zamian za pomoc finansową z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Od grudnia 2010 roku w Atenach odbyło się wiele strajków pracowników transportu miejskiego. Wprowadzono wtedy obniżkę płac w wysokości od 10 do 25 procent wśród najlepiej zarabiających w tym sektorze.

Pod koniec grudnia parlament Grecji przyjął budżet na rok 2011, który przewiduje drakońskie oszczędności i podnoszenie podatków. Przyjęcie programu oszczędnościowego było warunkiem otrzymania od MFW i UE pakietu ratunkowego wysokości 110 miliardów euro, rozłożonego na trzy lata. Bez tej pomocy Grecji groziłaby niewypłacalność.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t98962.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strajkuja;transportowcy;ateny;sparalizowane,175,0,633775.html) Strajkują transportowcy, Ateny sparaliżowane Branża zdecydowanie protestuje przeciwko cięciom płac i reformom w sferze socjalnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;strajk;unieruchomil;statki;w;portach,98,0,627298.html) Grecja: Strajk unieruchomił statki w portach Grecki premier Giorgios Papandreu ma problem z kolejną strajkującą grupą społeczną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/greckie;wojsko;wyszlo;na;ulice;zbiera;smieci,29,0,757277.html) Greckie wojsko wyszło na ulicę. Zbiera śmieci W Salonikach wojsko, zajmuje się sprzątaniem śmieci, piętrzących się z powodu strajku śmieciarzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)