Notowania

atom w iranie
20.03.2014 14:42

Atom w Iranie. Będzie porozumienie?

- Nie mam żadnych złudzeń. To będzie trudne. Jednak wierzę w dyplomację, ponieważ są podstawy dla praktycznych rozwiązań - stwierdził prezydent USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Składając Irańczykom życzenia z okazji perskiego Nowego Roku, prezydent USA Barack Obama zapewnił, że jest szansa na osiągnięcie porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Teheran musi tylko rozwiać obawy Zachodu - dodał.

Obama podkreślił, że porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego będzie możliwe, jeżeli władze w Teheranie podejmą wysiłek i udowodnią, że prowadzone przez nich badania mają charakter pokojowy i nie mają na celu budowy broni atomowej.

_ - Nie mam żadnych złudzeń. To będzie trudne. Jednak wierzę w dyplomację, ponieważ są podstawy dla praktycznych rozwiązań _ - powiedział Obama w nagraniu wideo nadanym z okazji święta Nowruz - perskiego Nowego Roku.

Noworoczne przesłanie prezydenta USA miało pokazać Irańczykom dobrą wolę Zachodu i zachęcić ich do akceptacji porozumienia atomowego - sugeruje agencja Reutera.

_ - Istnieje szansa na osiągnięcie porozumienia, jeżeli Iran podejmie kroki aby udowodnić światu, że program nuklearny jest wykorzystywany do celów pokojowych _ - zapewnił Obama, dodając, że kompromis w tej sprawie pomoże Teheranowi w zwalczeniu trudności ekonomicznych.

_ - Będzie to oznaczało, że Iran otrzyma więcej szans na handel i budowanie relacji ze światem _ - podsumował.

Kolejna runda negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego ma się odbyć w Wiedniu 7-9 kwietnia. Uczestniczyć w nich będą państwa grupy 5+1 (USA, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Chiny i Rosja) i delegacja władz w Teheranie.

24 listopada 2013 roku grupa 5+1 podpisała wstępne porozumienie z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego i złagodzenia sankcji gospodarczych, które Zachód nałożył na Teheran w związku z tym programem. Umowa weszła w życie 20 stycznia bieżącego roku i ma obowiązywać przez pół roku.

Porozumienie to jest uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu władze w Teheranie konsekwentnie zaprzeczają.

Czytaj więcej w Money.pl
Stany nie odpuszczą Iranowi. Sankcje zostają Choć Iran wstrzymał już wzbogacanie uranu do 20 proc., na kolejne ustępstwa ze strony mocarstwa na razie liczyć nie może.
Atom w Iranie: Kiedy dojdzie do porozumienia? W Wiedniu rozpoczęły się we wtorek rozmowy między Iranem a światowymi mocarstwami w sprawie ostatecznego porozumienia dotyczącego irańskiego programu atomowego.
Iran wstrzymał rozwój programu atomowego Teheran rozpoczął neutralizowanie posiadanych już zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.
Tagi: atom w iranie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz