Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atom w Iranie. Izrael ostrożnie o irańskich obietnicach w sprawie programu jądrowego

0
Podziel się:

Iran będzie oceniany po czynach, a nie deklaracjach w sprawie swego programu nuklearnego - zapowiedzieli wysocy rangą urzędnicy.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani
Prezydent Iranu Hasan Rowhani (Mojtaba Salimi/CC/Wikimedia)
bEISUwSt

Iran będzie oceniany po czynach, a nie deklaracjach w sprawie swego programu nuklearnego - ocenili dziś wysocy rangą polityczni przedstawiciele izraelskich władz, dzień po dwudniowych negocjacjach w Genewie sześciu światowych mocarstw z Teheranem.

_ Wspólnota międzynarodowa powinna utrzymać sankcje przeciwko Iranowi dopóki na miejscu nie zostaną podjęte konkretne kroki pokazujące, że Iran rozmontowuje swój wojskowy program nuklearny _ - oświadczyli anonimowo przedstawiciele władz Izraela w komunikacie rozesłanym mediom w Jerozolimie.

_ Trzeba pamiętać, że Iran nadal, w rażący sposób, narusza decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ, która uzgodniła, że Iran ma całkowicie i ostatecznie zakończyć wzbogacanie uranu _ - wskazano w oświadczeniu.

bEISUwSv

Podczas negocjacji w Genewie między grupą 5+1 (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny oraz Niemcy) a Iranem Teheran zgodził się na niezapowiedziane inspekcje w swych obiektach nuklearnych, czego domagał się Waszyngton.

Stany Zjednoczone wyraziły zadowolenie z bardziej poważnego podejścia Iranu podczas rozmów, przyznając jednak, że do przełomu nie doszło. Kolejna runda negocjacji odbędzie się 7 i 8 listopada w Genewie.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która uczestniczyła w rozmowach z ramienia sześciu mocarstw, oświadczyła, że _ szóstka _ _ wnikliwie _ rozważa ofertę Iranu w sprawie jego programu nuklearnego przed kolejną rundą negocjacji. Szczegółów tej propozycji nie podano. Po raz pierwszy obie strony uzgodniły tekst wspólnego oświadczenia po zakończonych rozmowach.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif ocenił, że genewskie rozmowy były owocne i _ dają nadzieję na otwarcie nowego etapu w relacjach _ Iranu z Zachodem.

bEISUwSB

Chociaż wybrany w czerwcu prezydent Iranu Hasan Rowhani wykazuje wolę otwarcia na dialog z Zachodem, to od początku kadencji powtarza, że jego kraj nie wyrzeknie się niezbywalnego prawa do rozwijania cywilnego programu nuklearnego. Takie prawo daje Iranowi traktat NPT.

Iran systematycznie zaprzecza zarzutom Zachodu dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej. Opublikowany w listopadzie 2011 roku poufny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zawiera informacje dotyczące istnienia potencjalnie militarnych aspektów irańskiego programu nuklearnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Spiskowali przeciwko rządom w Iranie? Grupa osób podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Izraela stanęła przed sądem - poinformowała półoficjalna irańska agencja Mehr, nie podając, gdzie i kiedy odbyła się rozprawa sądowa.
Izrael sam powstrzyma Iran Premier Netanjahu oświadczył, że Izrael gotów jest sam zapobiec pozyskania przez Iran broni nuklearnej.
Spotkanie Obama-Rowhani. Izreal odpowiada Izrael wyraził we wtorek zaniepokojenie możliwym spotkaniem prezydentów USA i Iranu przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
bEISUwSW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)