Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atom w Iranie. Nie ma "żadnej pewności" w sprawie porozumienia

0
Podziel się:

Jeśli te kwestie nie zostaną uregulowane, porozumienie nie będzie możliwie - ostrzegają dyplomaci.

Atom w Iranie. Nie ma "żadnej pewności" w sprawie porozumienia
(PAP/EPA)
bECLxQzp

Negocjacje w sprawie irańskiego programu atomowego nadal bez efektu. Trwające w Genewie rozmowy przedłużają się. Szczyt miał potrwać dwa dni; negocjatorzy byli optymistyczni. Ale ponieważ spodziewane porozumienie nie zostało zawarte, rozmowy trwają - podkreślił sekretarz stanu USA, John Kerry.

Aktualizacja 11:48

_ - Porozumienia nie ma, ale grupa P5+1 ciężko pracuje. Spotkam się z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton i z ministrami spraw zagranicznych, w tym z moim irańskim odpowiednikiem, ministrem Zarifem _ - oznajmił Kerry.

bECLxQzr

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius oznajmił w wywiadzie dla radia France Inter, że na tym etapie rozmów pomiędzy Teheranem i Zachodem nie ma żadnej pewności, że porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego zostanie zawarte.

_ - Jest wstępny tekst, którego nie akceptujemy, nie mam żadnej pewności, że można będzie obecnie zawrzeć porozumienie. Jest kilka punktów, z których nie jesteśmy zadowoleni _ - powiedział Fabius odnosząc się do sprawy ośrodka nuklearnego w mieście Arak, na zachodzie Iranu i kwestii wzbogacania uranu.

W Araku jest budowany 40-megawatowy reaktor na ciężką wodę IR-40. Istnieją obawy, że po uruchomieniu reaktor ten będzie produkował pluton, służący potem jako materiał rozszczepialny dla bojowych ładunków jądrowych.

Mocarstwa domagają się od Iranu zamknięcia ośrodka wzbogacania uranu w Fordo i przekazania za granicę zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.

bECLxQzx

_ - Jeśli te kwestie nie zostaną uregulowane, porozumienie nie będzie możliwie _ - oznajmił Fabius.

Grupa P5+1 to USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy. Kraje te chcą, by Iran ograniczył program wzbogacania uranu. Taki uran może być ładunkiem do bomby atomowej.

Iran domaga się zniesienia sankcji gospodarczych i podkreśla, że program nuklearny prowadzony jest dla potrzeb medycyny i rynku energetycznego. Premier Izraela i niektórzy komentatorzy twierdzą, że obecna postawa Iranu to postawa wilka w owczej skórze i że Teheran nie ma zamiaru ugiąć się pod presją Zachodu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m262255.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/program;nuklearny;iranu;jest;szansa;na;jego;likwidacje,200,0,1387720.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Spotkanie na szczycie. Chcą namówić Iran... Sekretarz stanu USA John Kerry weźmie udział w spotkaniu szefa MSZ Iranu Mohammada Dżawada Zarifa i przedstawicieli pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/m273940.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/atom;w;iranie;izrael;ostroznie;o;iranskich;obietnicach;w;sprawie;programu;jadrowego,26,0,1403162.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Izrael ostrożnie o zapowiedziach Iranu _ Iran będzie oceniany po czynach, a nie deklaracjach w sprawie swego programu nuklearnego _ - zapowiedzieli wysocy rangą urzędnicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/m204726.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;beda;wspolpracowac;z;iranem,248,0,1387768.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) USA będą współpracować z Iranem? Tak, jeśli administracja Hasana Rowhaniego poważnie zaangażuje się w wysiłki na rzecz rozwiązania trwającego od dawna impasu w sprawie irańskiego programu jądrowego.
bECLxQzS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)