Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atom w Korei Północnej. Rośnie zagrożenie?

0
Podziel się

Phenian zgromadził wystarczającą ilość plutonu, by wyprodukować co najmniej sześć ładunków jądrowych.

Atom w Korei Północnej. Rośnie zagrożenie?
(Polaris/East News)
bDamdqSZ

Nowe zdjęcia satelitarne pokazują, że Korea Północna osiągnęła znaczny postęp w budowie eksperymentalnego atomowego reaktora lekkowodnego (ELWR), który może zwiększyć jej możliwości wytwarzania materiałów do produkcji broni nuklearnej - oceniają analitycy.

[na zdjęciu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un]

Zdjęcia wykonane przez satelitę 6 sierpnia pokazują, że reaktor został nakryty kopułą o szacowanej średnicy 21 metrów. Gotowa kopuła przez blisko rok spoczywała na ziemi obok powstającego reaktora. Prace nad ELWR wznowiono po kilkumiesięcznej przerwie.

_ - Nałożenie kopuły to znaczący postęp, ale może minąć kilka lat, nim reaktor zostanie ukończony i osiągnie pełny stan operacyjny _ - uważa Allison Puccioni z tygodnika _ Jane's Defence Weekly _, specjalizującego się w problemach obronności i wojskowości.

bDamdqTb

Budowę reaktora ELWR rozpoczęto w 2010 roku na terenie największego północnokoreańskiego kompleksu nuklearnego Jongbion. Władze w Phenianie utrzymują, że ELWR ma wytwarzać energię elektryczną na wewnętrzne potrzeby kraju. Część ekspertów wskazuje jednak, że reaktor może zostać użyty do produkcji plutonu, używanego w broni jądrowej - pisze BBC.

David Albright i Christina Walrond z waszyngtońskiego Institute for Science and International Security ocenili niedawno, że do 2015 lub 2016 roku Korea Płn. może być w stanie znacząco zwiększyć produkcję wysoko wzbogaconego uranu oraz wznowić prace nad produkcją plutonu.

Według powszechnych szacunków Phenian zgromadził dotychczas wystarczającą ilość plutonu, by wyprodukować co najmniej sześć ładunków jądrowych - pisze _ New York Times _ w środowym wydaniu.

W 2003 roku Korea Płn. wystąpiła z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, zakazała też międzynarodowym inspektorom dostępu do swoich instalacji nuklearnych. Dotychczas poinformowała o przeprowadzeniu dwóch prób atomowych, w 2006 i 2009 roku.

bDamdqTh

W lutym bieżącego roku Phenian obiecał wstrzymać wzbogacanie uranu i wprowadzić moratorium na próby rakietowe i nuklearne w zamian za amerykańską pomoc żywnościową. Pomoc zawieszono jednak w marcu, gdy Północ przeprowadziła zakończony niepowodzeniem start rakiety. Według oficjalnej wersji miała ona wynieść na orbitę satelitę. Zachód podejrzewa jednak, że był to w istocie test rakiety dalekiego zasięgu.

Korea Płn. odmawia zamknięcia zakładów wzbogacania uranu, co uniemożliwia wznowienie rozmów sześciostronnych z udziałem obu państw koreańskich, USA, Chin, Rosji i Japonii. Do załamania się negocjacji doszło w 2008 roku.

bDamdqTC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)