Notowania

Australia
31.01.2011 08:40

Australia czeka na potężny cyklon

Według przewidywań meteorologów do stanu Queensland cyklon Yasi dotrze w czwartek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Do stanu Queensland na północnym zachodzie Australii dotarł nad ranem (czasu miejscowego) cyklon Anthony, nie wyrządzając poważnych szkód na tym obszarze. Jednak władze stanu już przygotowują się na nadejście kolejnej, silniejszej wichury. *

Wcześnie rano (czasu miejscowego) cyklon Anthony dotarł do wybrzeża stanu Queensland z prędkością 130 km/h, jednak szybko wytracił prędkość do 60 km/h - poinformowało australijskie Biuro Meteorologiczne.

Wiatr był na tyle silny, że na niektórych obszarach stanu wyrywał drzewa z korzeniami i przewracał linie wysokiego napięcia. Jednak agencja AP zaznacza, że obyło się bez poważnych szkód, nikt nie odniósł też obrażeń ani nie stracił życia.

Tymczasem prognostycy obserwują rozwój kolejnego cyklonu, Yasi, w regionie Południowego Pacyfiku. Według przewidywań Yasi dotrze do Queensland w czwartek. Do tego czasu będzie stale przybierać na sile - tylko w ciągu najbliższych 24 h z obecnych 100 km/h do ok. 160 km/h.

- _ To o wiele, wiele większe zjawisko, więc jego skutki będą odczuwalne na znacznie większym obszarze za sprawą deszczu i wiatru _ - ocenił pracownik Biura Meteorologicznego.

Premier stanu Queensland Anna Bligh poinformowała, że pracownicy centrum zarządzania kryzysowego są już postawieni w stan gotowości i udostępniono ośrodki ewakuacyjne.

W następstwie najgorszej od 50 lat powodzi w Queensland zniszczone są domy, mosty, linie kolejowe, zginęło co najmniej 17 osób. Poważnie ucierpiał eksport węgla, którego wydobycie jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki w tym regionie, a koszty odbudowy po powodzi szacuje się na około 10 mld USD.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t129572.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/to;nie;koniec;powodzi;w;australii,120,0,757112.html) To nie koniec powodzi w Australii Powodzie znów mogą dotknąć australijski stan Queensland. Burmistrz Brisbane ostrzega.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t127828.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;woda;na;poludniu;australii,25,0,754457.html) Wielka woda na południu Australii Powodzie, spowodowały śmierć co najmniej 17 osób, a usuwanie strat zajmie lata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t130179.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/podatek;powodziowy;dla;bogatych,117,0,761205.html) Podatek powodziowy dla bogatych Australia musi wydać na naprawę zniszczeń po kataklizmie około 5,6 mld dolarów.
Tagi: Australia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz