Notowania

autostrada
13.11.2012 18:42

Autostrada A1 Stryków-Kowal otwarta

Ma prawie 85 km i pozwoli kierowcom pokonać trasę w 40 minut. To także najdłuższy odcinek autostrady finansowany ze środków UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Szelag/Reporter)

Kierowcy mogą już jeździć autostradą A1 na odcinku Stryków - Kowal - poinformowała dziś po południu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Prawie 85-kilometrowy odcinek A1 z Łodzi do Kowala pozwoli kierowcom pokonać ten dystans w ok. 40 minut.

_ - Dzięki nowej trasie skróci się czas przejazdu między Łodzią a Włocławkiem, tym samym przyśpieszy czas podróży z centrum kraju na wybrzeże _ - poinformowała Dyrekcja. Jak wskazano w komunikacie GDDKiA, dotychczas kierowcy musieli jeździć zatłoczoną krajową _ jedynką _ przez Zgierz i Łęczycę - podróż z Łodzi na Kujawy trwała więc ponad dwukrotnie dłużej niż przejazd nową autostradą.

Jak poinformowała GDDKiA, kierowcy, jadąc od południa, będą mogli wjechać na A1 na węźle _ Łódź Północ _, a zjechać na węźle _ Kowal _, czyli na przecięciu autostrady z drogą krajową nr 1. Po drodze będą jeszcze trzy węzły: _ Piątek _ u zbiegu z drogą wojewódzką nr 703, _ Kutno Wschód _ na przecięciu z drogą krajową nr 92 - gdzie prace związane z budową łącznic mają potrwać do przyszłego roku - oraz węzeł _ Kutno Północ _ na przecięciu z drogą krajową nr 60. Na całym odcinku powstało 113 większych obiektów inżynierskich, a także osiem miejsc obsługi podróżnych - po cztery dla każdego kierunku ruchu. Znajdują się one w Głownie, Krzyżanowie, Lubieniu Kujawskim i Strzelcach.

To najdłuższy odcinek autostrady finansowany ze środków UE, oddany przez GDDKiA. Jak poinformowano, wartość prac budowlanych dla całego odcinka to ponad 2,4 mld zł. Budowa współfinansowana była z funduszy unijnych z programu Infrastruktura i Środowisko.

_ - W przyszłym roku autostrada A1 połączy Gdańsk i Łódź. 22 listopada otwarte zostaną oferty w przetargu na dokończenie prac między Kowalem a Toruniem, tak aby wiosną 2013 roku, po podpisaniu umowy, rozpoczęły się prace budowlane _ - zapowiedziała Dyrekcja. Przetarg na odcinki autostrady w woj. kujawsko-pomorskim trzeba było rozpisać jeszcze raz po tym, jak we wrześniu br. GDDKiA zerwała kontrakt na budowę trzech odcinków: Czerniewice-Odolion (11,4 km) i Odolion-Brzezie (23,1 km) oraz Brzezie-Kowal (29,5 km). Ogłoszono wówczas, że winę za zerwanie kontraktu ponosi wykonawca, gdyż _ GDDKiA wielokrotnie próbowała doprowadzić do kompromisu z wykonawcą, jednak (...) konsorcjanci nie byli w stanie dokończyć tej budowy _.

Autostrada A1 ma przebiegać przez Gdańsk, Toruń, Łódź, Częstochowę i Katowice do południowej granicy państwa z Czechami w Gorzyczkach. Poza kujawsko-pomorskimi odcinkami drogi opóźnia się także budowa tzw. wschodniej obwodnicy Łodzi, czyli odcinka Stryków-Tuszyn.

Na innym odcinku, między Świerklanami a granicą państwa w Gorzyczkach, wykonawca spiera się z GDDKiA o most MA 532, czyli ostatni budowany obiekt na tym odcinku A1. Według ostatnich planów, ma on być gotowy w sierpniu 2013 r. Wszystkie pozostałe obiekty i konstrukcja autostrady są tam praktycznie gotowe. Gdyby nie będący przedmiotem długotrwałego sporu most, autostradą można byłoby już jeździć z aglomeracji katowickiej do Czech.

Natomiast przetarg na budowę A1 między Tuszynem a Pyrzowicami ma być rozpisany w 2013 r. Nie wiadomo jeszcze ostatecznie, jak budowa będzie finansowana, ale minister transportu Sławomir Nowak zapowiedział pod koniec października br., że trwają prace nad przygotowaniem finansowania budowy ze środków pozabudżetowych, z wykorzystaniem rządowego programu Inwestycje Polskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Stracili kontrakt na budowę. Co dalej z A1? Firma SRB straciła kontrakt na budowę jednego z odcinków autostrady A1 - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.
Wypłatami uratują sytuację na autostradzie? Porozumienie w tej sprawie zaproponowano przedstawicielom wykonawcy, czyli irlandzkiej grupy SRB. Według GDDKiA zostało ono przez SRB wstępnie zaakceptowane.
Gigantyczne opóźnienie na autostradzie A1 Odcinek autostrady prowadzący do Torunia miał być gotowy tej jesieni. Wiadomo już, że budowa potrwa aż do... .
Tagi: autostrada, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz