Notowania

autostrady w polsce
09.02.2012 12:03

Autostrady na Euro 2012. Plany były zbyt ambitne

Kibice na Euro będą musieli jechać po Polsce bocznymi drogami, bo rząd postawił poprzeczkę zbyt wysoko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Minister transportu zapowiedział, że kluczowe odcinki budowanych obecnie autostrad A1 i A4 nie będą gotowe na EURO 2012. Problemy mogą być także z częścią autostrady A2 ze Strykowa pod Łodzią do Konotopy pod Warszawą.

Sławomir Nowak mówił na konferencji prasowej, że pierwotne plany wobec tych autostrad były nie do zrealizowania. - _ Sytuacja krytyczna dotyczy wszystkich trzech najważniejszych autostrad, czyli A1, A2 i A4. Boleję nad faktem, że nasze bardzo ambitne, moim zdaniem zbyt ambitne, plany, nie będą zrealizowane _ - wyjaśniał minister.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA TRANSPORTU:

Budowę dróg utrudniły ubiegłoroczne powodzie i podtopienia. Minister Nowak zapowiedział, że w przypadku opóźnień wykonawców, GDDKiA będzie egzekwowała wobec nich kary. Zapowiedział też, że autostrady A1 i A4 na pewno nie będą przejezdne na EURO 2012.

- _ Te autostrady oczywiście powstaną i to w terminie kontraktowym, bo większość z nich była zakontraktowana na jesień 2012 roku. Bardzo ambitnym zadaniem było, żeby była przejezdność na tych odcinkach, ale nigdy nie mogło być powiedziane w 100 procentach że będzie ona zagwarantowana. Dlatego boleję nad tym i mogę też przeprosić, że odcinki A1 i A4 nie będą gotowe na Euro 2012 _ - mówił minister.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA TRANSPORTU:

Problemy są także na budowie fragmentu A2, łączącego Stryków z Konotopą. Tam problemy są głównie z 20-kilometrowym odcinkiem C, w gminie Wiskitki.

- _ Na pozostałych odcinkach nie ma zagrożeń dla realizacji tego projektu autostradowego do Euro. Jest zagrożony tylko odcinek C i choć wszystkie obiekty inżynieryjne mamy już zalane betonem, to ze względu na bardzo wysokie temperatury ujemne, są tam prowadzone tylko prace porządkowe i nie mogą być prowadzone twarde prace budowlane, czyli na przykład zaciąganie masą bitumiczną. Mamy nadzieję, że jeżeli mrozy zelżeją to będziemy mogli wejść jak najszybciej na plac budowy _ - tłumaczył się Nowak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA TRANSPORTU:

Na EURO 2012 miał być między innymi ukończony odcinek autostrady A1 między Toruniem a Łodzią. Dzięki temu kibice jadący od nas z zachodu, mogliby z pominięciem Warszawy dojechać autostradą do Gdańska. W przypadku A4 nieukończony będzie odcinek na wschód od Krakowa, w kierunku Ukrainy.

O tym, co rząd mówił wcześniej o budowie autostrad czytaj w Money.pl
Nie zdążą z budową, więc zmieniają prawo Nadzór budowlany będzie mógł zezwolić na użytkowanie drogi pomimo tego, że nie wszystkie prace budowlane lub wykończeniowe zostaną zakończone.
Nowak już wie: Tego nie uda się zrobić Fragment autostrady między Strykowem a Konotopą podzielono na 5 odcinków, każdy z nich buduje inne konsorcjum.
Tusk obiecał 1,5 tys. km autostrad. Zbudował dziesięć razy mniej Przed rokiem wydaliśmy na budowę dróg niespełna 20 mld zł, czyli o prawie 10 mniej niż planowano. W tym roku ma być tylko 12 mld zł.
Tagi: autostrady w polsce, polskie drogi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz