Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bakteria E. Coli: Zabiła już 22 osoby. Winne kiełki fasoli?

0
Podziel się:

Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) podało, że powiększyła się lista ofiar bakterii EHEC. Nadal najwięcej przypadków zarażenia występuje w Niemczech. Źródłem mogą być kiełki fasoli.

Bakteria E. Coli: Zabiła już 22 osoby. Winne kiełki fasoli?
(PAP/EPA)

Liczba ofiar śmiertelnych infekcji wywołanej bakterią EHEC wzrosła w Europie do 22, z czego 21 jest w Niemczech - wynika z bilansu opublikowanego przez Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) w Sztokholmie. **Wyhodowane w Dolnej Saksonii, na północnym zachodzie Niemiec, kiełki fasoli mogą być źródłem infekcji wywołanej niebezpieczną bakterią EHEC, odmianą szczepu pałeczki okrężnicy - poinformowały w niedzielę niemieckie władze.

Aktualizacja 18:45


Ministerstwo rolnictwa Dolnej Saksonii poinformowało, że wyhodowane w tym kraju związkowym kiełki fasoli uznano za prawdopodobne źródło infekcji EHEC. Rzecznik resortu Gert Hahne powiedział agencji Associated Press, że ostrzega się ludzi przed spożywaniem kiełków, które są często dodawane do miksów sałat.

Przedstawiciel władz niemieckich powiedział z kolei agencji Reuters, że badającym sprawę udało się dość precyzyjnie prześledzić drogę dostaw kiełków. Dalsze szczegóły mają zostać ujawnione na konferencji prasowej w niedzielę wieczorem. Godziny konferencji nie podano.

Według ECDC ogółem w państwach Unii Europejskiej stwierdzono 1605 przypadków zarażenia enterokrwotocznym szczepem bakterii Escherichia coli (EHEC) i 658 przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowy (HUS), który ta bakteria może wywołać.

Przytłaczającą większość przypadków zarejestrowano w Niemczech: 1536 zarażenia EHEC i 627 HUS.

W niedzielę odnotowano 328 nowych przypadków EHEC i 107 - HUS. Jak wynika z danych Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Corób, najwięcej w ciągu doby nowych przypadków przybyło w Niemczech: 323 EHEC i 107 HUS. ECDC informuje jednak także o nowych przypadkach zarażenia w Wielkiej Brytanii i Danii.

Szwecja powiadomiła o wykryciu nowego przypadku infekcji EHEC już po opublikowaniu raportu przez Centrum. Tym samym w Szwecji zainfekowanych EHEC jest 47 osób - podał szwedzki instytut chorób zakaźnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t141066.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bakteria;e;coli;trop;prowadzi;do;lubeki,1,0,845057.html) Bakteria E.coli: Trop prowadzi do Lubeki? 17 osób, które jadły w jednej z restauracji w Lubece miało ciężkie zatrucia, a jedna zmarła. Niemcy sprawdzają czy lokal nie jest źródłem zakażeń bakteria _ E. coli _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t140608.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bakteria;e;coli;-;who;zaleca;by;nie;zwalczac;jej;antybiotykami,4,0,844804.html) Bakteria E. coli - WHO zaleca by nie zwalczać jej antybiotykami Antybiotyki mogą według WHO zwiększyć ryzyko, że bakterie uodpornią się na leki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t140479.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/1;5;miliarda;zlotych;na;sluzby;sanitarne;czy;to;powstrzyma;epidemie,39,0,842023.html) 1,5 miliarda złotych na służby sanitarne. Czy to powstrzyma epidemie? W Niemczech zmarło już 16 osób. Polskie służby zapewniają, że jesteśmy bezpieczni. 100 tys. kontroli rocznie może jednak nie wystarczyć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/wawryszuk;adios;hiszpanskie;ogorki,225,0,842209.html) Wawryszuk: Adios, hiszpańskie ogórki? Politycy zwietrzyli szansę by przy okazji ogórkowej histerii zyskać poparcie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)