Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet nie jest w dobrej kondycji. Balcerowicz obnaża "propagandę sukcesu Morawieckiego"

584
Podziel się

Prof. Leszek Balcerowicz ma dosyć propagandy sukcesu.

Prof. Leszek Balcerowicz ma dosyć propagandy sukcesu.
Prof. Leszek Balcerowicz ma dosyć propagandy sukcesu. (Aleksandra Szmigiel-Wisniewska/REPORTER)
bEqIrYHV

Rząd PiS zadłuża Polskę w najszybszym tempie spośród wszystkich krajów Unii, czym zbliża polską gospodarkę do załamania – twierdzi prof. Leszek Balcerowicz. Kierunek w jakim idzie rząd porównał do polityki Edwarda Gierka.

Były prezes NBP i wicepremier prof. Leszek Balcerowicz ma dosyć propagandy sukcesu. Jak przekonywał w "Radiu Zet" sytuacja polskiej gospodarki wcale nie jest dobra.

- Miarodajne są liczby opracowane wedle Międzynarodowego Funduszu Walutowego, one pokazują, że PiS zadłuża Polskę na potęgę. I to w czasach, kiedy sprzyja jeszcze Polsce poprawiająca się koniunktura w Unii Europejskiej. A co będzie, jak koniunktura się pogorszy? - dodał.

bEqIrYHX

Za przykład podał Irlandię, Holandię i Czechy, gdzie dług publiczny stale się zmniejsza. Jego zdaniem rząd realizuje najgorszy scenariusz z możliwych. To wariant nie tylko braku reform, które mogłyby podtrzymać wzrost gospodarczy kraju, ale program antyreform, uderzających w stabilność gospodarki i spowodują, że Polsce będzie jeszcze trudniej dogonić Zachód.

Zobacz także: PiS pcha Polskę w stronę socjalizmu:

W ubiegłym tygodniu prof. Leszek Balcerowicz zaprezentował wielki raport na temat polskiej gospodarki przygotowany przez ekspertów Forum Obywatelskiego Rozwoju "Perspektywy dla Polski. Polska Gospodarka w latach 2015 -2017 na tle lat wcześniejszych i prognozy na przyszłość". Jego wydźwięk nie jest optymistyczny.

bEqIrYId

Nie tylko dług publiczny uznał za problematyczny. Jak pisaliśmy w money.pl, według niego działania rządu budują niepewność wśród inwestorów, którzy wstrzymują się z działaniem. To nie pozostaje bez wpływu na długookresowy wzrost PKB.

Zdaniem prof. Balcerowicza, na to nakłada się również większy niż w innych krajach OECD zakres interwencjonizmu państwa w gospodarkę i udział państwowych firm jej sektorach. To doprowadzi do nacjonalizacji i wypierania firm prywatnych.

Skrytykował również obniżenie wieku emerytalnego, które doprowadzi do jeszcze większego spadku liczny aktywnych pracowników na rynku, a przez to obniży tempo rozwoju kraju. Jego zdaniem, PiS systematycznie zniechęca Polaków do pracy.

bEqIrYIy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(584)
saop
3 lata temu
Balcerowicz ,klęska i porażka
lew
3 lata temu
złodziejskie nasienie
lewak
3 lata temu
Który budżet ten z FOZZ
bEqIrYIz
abc1940
3 lata temu
zamknąć towarzysza Balcerowicza za jego kłamstwa obarczyć odpowiedzialnością za sprzedany za bezcen majątek narodowy
Marcko
4 lata temu
ten co sprzedał polska elektronikę zniszczył polskich producentów sprzętu RTV śmie się wypowiadać a skat bierze finanse na te głupoty od Sororza i śmie mówić o gospodarce to jest SZKODNIK GOSPOARKI
...
Następna strona