Notowania

kłopoty grecji
28.06.2011 08:04

Balcerowicz: Grecji pomoże bankructwo

Leszek Balcerowicz stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem dla Grecji jest oddłużenie, które jednak powinno być dobrze zaplanowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

Znany ekonomista stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem dla Grecji jest oddłużenie, które jednak powinno być dobrze zaplanowane.

Stolica Grecji będzie dziś sparaliżowana z powodu wielotysięcznych strajków przeciwko planowanym przez rząd radykalnym cięciom budżetowym. Są one warunkiem otrzymania przez ten kraj dalszej finansowej pomocy międzynarodowej.

Leszek Balcerowicz uważa, że greckiej gospodarce może pomóc kontrolowane bankructwo, które oddłuży kraj i da szansę rozwoju.

POSŁUCHAJ LESZKA BALCEROWICZA:

Leszek Balcerowicz przypomniał, że problemy gospodarcze Grecji to efekt wielu lat nieodpowiedzialnego zarządzania finansami państwa. - _ Przez ostatnie 20 lat panowała tam populistyczna demokracja _ - stwierdził.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ZNANEGO EKONOMISTY:

Grecki plan oszczędnościowy zawiera między innymi wzrost podatku drogowego, na rzecz walki z bezrobociem, VAT-u na usługi gastronomiczne z 13 do 23 procent, akcyzy na alkohol i papierosy o 25 procent. Projekt tworzy nowy podatek dla emerytów poniżej 60 roku życia, a także wydłuża tydzień pracy dla administracji publicznej z 37,5 do 40 godzin. Według wyliczeń ekonomistów, przeciętny Grek straci na zmianach ponad 2 tysiące euro rocznie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t37480.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/petru;grecja;oglosi;niewyplacalnosc,52,0,853812.html) Petru: Grecja ogłosi niewypłacalność Zdaniem ekonomisty Ryszarda Petru, niewykluczone, że niewypłacalność czeka także Portugalię i Irlandię.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t142904.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bedzie;pomoc;dla;grecji;tusk;obiecuje;ze;polska;tez;sie;dolozy,164,0,852644.html) Będzie pomoc dla Grecji. Tusk obiecuje, że Polska też się dołoży Grecy potrzebują 120 miliardów euro. W pierwszym pakiecie dostali 110 mld.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t148617.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielkie;ciecia;uratuja;grecje;trwa;debata,183,0,861111.html) Wielkie cięcia uratują Grecję? Trwa debata Kolejna transza pomocy w wysokości 12 mld euro od UE i MFW jest uzależniona od tego, czy plan oszczędnościowy zostanie uchwalony.
Tagi: kłopoty grecji, grecja, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz