Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
balcerowicz
13.02.2006 02:02

Balcerowicz o reformie finansów publicznych

Leszek Balcerowicz uważa, że okres przyspieszonego wzrostu gospodarczego to najlepszy czas, aby ograniczać rozdęte wydatki budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Leszek Balcerowicz uważa, że okres przyspieszonego wzrostu gospodarczego to najlepszy czas, aby ograniczać rozdęte wydatki budżetu.

Prezes Narodowego Banku Polskiego mówi "Gazecie Wyborczej", że bardzo wysokie w sumie podatki, które dławią rozwój, wynikają wyłącznie z ogromnych wydatków budżetu. Jego zdaniem każde podwyższanie tych wydatków to obietnica rosnących podatków.

Balcerowicz zauważa, że Polska ma w proporcji do PKB znacznie większe wydatki publiczne niż miały na przykład Szwecja, Francja, Niemcy, gdy ich poziom PKB na głowę mieszkańca był taki, jaki dziś ma Polska. Dodaje, że z wielu badań wynika, że kraje o średnim poziomie dochodu, takie jak Polska, które mają rozdętą pozycję fiskalną, nie mogą się szybko rozwijać.

Według szefa NPB te kraje w naszym regionie, których gospodarka szybko rośnie jak Słowacja czy kraje bałtyckie, wydatnie zmniejszyły w ostatnich latach obciążenia fiskalne.

Leszek Balcerowicz podkreśla, że nie dość, iż mamy rozdęte wydatki i w efekcie duże podatki, to państwo jeszcze się zapożycza, bo wydatki są większe niż dochody budżetu. Obsługa długu publicznego pochłania u nas kilka razy więcej niż w Czechach.

Tagi: balcerowicz, budżet, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz