Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
balcerowicz
10.06.2005 10:01

Balcerowicz przed komisją śledczą

"Nie docierały do mnie informacje o jakichkolwiek nieprawidłowościach związanych z prywatyzacją PZU" - stwierdził Leszek Balcerowicz, który zeznaje przed sejmową komisją śledczą do zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Nigdy nie docierały też do mnie sygnały, że Eureko nie jest inwestorem branżowym" - mówi też Balcerowicz.

Prezes Narodowego Banku Polskiego zeznaje przed komisją śledczą badającą prywatyzacji PZU. Posłów głównie interesuje jego działalność z czasów, gdy był on ministrem finansów. Wtedy Eureko-BIG BG kupiło akcje największego ubezpieczyciela.

Zdaniem Przemysława Gosiewskiego z PiS, Leszek Balcerowicz "to wyjątkowo ciekawy świadek", który jako były minister finansów powinien mieć dużą wiedzę na temat prywatyzacji PZU i może pomóc komisji wyjaśnić, czy dopełniono obowiązku ochrony interesów Skarbu Państwa przy sprzedaży akcji. Wyraził też nadzieję, że Balcerowicz odejdzie od dotychczasowej zasady, że świadkowie albo nic nie pamiętają, albo przekonują, że ktoś inny podejmował decyzję.

To m.in. na biurko Balcerowicza miała latem 1999 r. trafić notatka UOP, w której sugerowano, że konkurent Eureko do kupna PZU - francuska AXA - może korzystać z lobbingu wśród polskich polityków oraz pomocy francuskich służb specjalnych.

W notatce tej redagujący ją kapitan UOP dodawał, że "kierownictwo PZU (wówczas prezesem był Władysław Jamroży - PAP) jest przeświadczone, że pozycja Axy jeszcze przed uruchomieniem postępowania ofertowego była uprzywilejowana, a jej orędownikiem jest wysoki urzędnik Ministerstwa Skarbu Państwa".

Przed prywatyzacją PZU, w 1998 r., Balcerowicz uzyskał zgodę USA na dokapitalizowanie ubezpieczyciela środkami Polskiego Funduszu Prywatyzacji Banków, pochodzącymi z USA. PZU, ze względu na niedobór środków własnych, groził wówczas zarząd komisaryczny. Ostatecznie PZU zostało dokapitalizowane przez resort skarbu w 1999 r. obligacjami zamiennymi na akcje Banku Handlowego w Warszawie.

Tagi: balcerowicz, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz