Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet
08.07.2005 15:22

Balcerowicz wzywa do reformy finansów publicznych

Zdecydowana redukcja wydatków budżetowych w relacji do PKB jest warunkiem szybkiego, długofalowego rozwoju Polski i niemal natychmiast może podnieść aktywność gospodarczą, powiedział prezes NBP Leszek Balcerowicz./ ISB /

Podziel się
Dodaj komentarz

Zdecydowana redukcja wydatków budżetowych w relacji do PKB jest warunkiem szybkiego, długofalowego rozwoju Polski i niemal natychmiast może podnieść aktywność gospodarczą, powiedział prezes NBP Leszek Balcerowicz.

„Niezbędnym warunkiem szybkiego długofalowego rozwoju naszego kraju jest wyraźne obniżenie wydatków budżetowych w relacji do PKB. Obiegowy pogląd głosi jednak, że taki krok (nazywany niekiedy ‘chłodzeniem’ gospodarki) musi zmniejszać krajowy popyt; a przez to wzrost gospodarczy na krótką metę” – powiedział szef NBP.

„Badania pokazują jednak, że to właśnie redukcja wydatków budżetu, jeśli jest zdecydowana, może niemal natychmiast podnieść aktywność gospodarczą. Takie ograniczenie pozwala bowiem ludziom oczekiwać niższych, a nie wyższych podatków. Wynikające z tego oczekiwania większego dochodu do dyspozycji mogą skłaniać ich do zwiększenia wydatków inwestycyjnych. Poza tym, spodziewana obniżka podatków łagodzi presję na wzrost płac, a to podnosi zyskowność przedsiębiorstw” – dodał.

Wyjaśnił, że większe zyski pozwalają firmom na zwiększenie inwestycji, a także na obniżkę ceny i w ten sposób podniesienie konkurencyjności swoich produktów w stosunku do towarów zagranicznych.

„To są tylko niektóre mechanizmy, które prowadzą od zdecydowanego ograniczenia wydatków publicznych do przyspieszonego wzrostu na krótką, a także na długą metę” – powiedział Balcerowicz.

„Z badań przeprowadzonych w Narodowym Banku Polskim wynika, że w krajach naszego regionu, w siedmiu przypadkach, gdy chorobę finansów publicznych zwalczano w sposób zdecydowany, [...] rzeczywiście nastąpiło przyspieszenie wzrostu gospodarki” – dodał.

Wzrost gospodarczy zwolnił w pierwszym kwartale tego roku do 2,1% r/r z 4,0% w czwartym kwartale 2004 roku. W ustawie budżetowej na 2005 rok zapisano wzrost gospodarczy w wysokości 5,0%. Ostatnio resort finansów obniżył prognozę tegorocznego wzrostu PKB do 3,7% z 4,0%. W 2004 roku wyniósł on 5,4%.

Wydatki budżetowe w 2005 roku mają natomiast wynieść 209,70 mld zł, a deficyt budżetowy może być niższy od planowanego o 1,5 mld zł i wynieść 33,45 mld zł.

W 2004 roku wydatki budżetowe wyniosły 197,7 mld zł, czyli o 2,1 mld zł mniej niż planowano. W rezultacie deficyt budżetu państwa wyniósł 41,4 mld zł i był niższy o 3,9 mld zł od planowanego.

Tagi: budżet, gospodarka, balcerowicz, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz