Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Balcerowicz: Zamiast bać się greckiego kryzysu, trzeba działać

0
Podziel się:

Były prezes NBP podkreśla, że trzeba ograniczyć deficyt budżetu.

Balcerowicz: Zamiast bać się greckiego kryzysu, trzeba działać
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

Były prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz uważa, że Polska powinna wprowadzić reformy ograniczające deficyt budżetowy.

Balcerowicz przypomina, że przyczyną kryzysu w Grecji było funkcjonujące od lat zwiększanie wydatków bez pokrycia. To powodowało kumulowanie się długu publicznego, aż wreszcie - jak twierdzi - _ został przekroczony punkt, w którym rynki finansowe zaczęły nerwowo reagować. _

Według profesora, najważniejszy wniosek dla Polski, jaki płynie z _ greckiej lekcji _, to taki, aby nie tolerować dłużej sytuacji, w której mamy deficyt wynoszący 7 proc. PKB i zwiększający się dług publiczny. Jego zdaniem, sytuacja Polski jest znacznie lepsza niż sytuacja Grecji, bo tam - jak powiedział - deficyt wynosi kilkanaście proc. PKB, a dług publiczny grubo przekroczył 100 proc.

[

Złoty słabnie przez Grecję i kłopoty euro ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/zloty;slabnie;przez;grecje;i;klopoty;euro,81,0,617297.html )

_ - Zamiast nerwowości chcę wezwać raczej do mobilizacji. Należy wprowadzić w życie wcześniej opracowane plany, które będą ograniczały deficyt budżetowy poprzez reformy, a nie cięcia _ - mówi były szef banku centralnego.

Zdaniem Balcerowicza, jeden z najważniejszych takich ruchów, który pozwoli uzdrowić finanse publiczne, to wydłużanie wieku emerytalnego, a także zwiększenie zatrudnienia nawet kosztem obniżania płac.

Balcerowicz twierdzi, kryzys dotknął Grecję, bo naród wybrał _ świętych mikołajów _, którzy obiecywali _ gruszki na wierzbie _. Ich wieloletnia, lekkomyślna polityka popierana przez wyborców doprowadziła do tego, co się dzieje.

Dlatego zwrócił się do mediów, by w rozmowach z kandydatami na prezydenta RPzadawać im konkretne pytania i oczekiwać konkretnych odpowiedzi, a nie _ pobożnych życzeń _.

O wpływie kryzysu w Grecji na Polskę mówi też premier Donald Tusk. -_ Na razie musimy obserwować, co się dzieje na południu Europy i chronić Polskę przed skutkami greckiego kryzysu, a do tematu euro wrócimy _ - podkreśla szef rządu.

[

Winiecki: NBP nie chce amunicji do obrony złotego ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/winiecki;nbp;nie;chce;amunicji;do;obrony;zlotego,89,0,617305.html )

Premier podkreśla, że na razie nie jest jego priorytetem _ budowanie kalendarza wejścia do strefy euro . - Dzisiaj sytuacja w Grecji powoduje, że sama strefa euro ma pytania sama do siebie. Z punktu widzenia polskiego rządu najważniejsze jest, aby zabezpieczyć Polskę przed skutkami kryzysu greckiego _ - zaznaczył Tusk.

Lider PO dodał, że kryzys grecki dotyka także takie gospodarki, jak amerykańska i chińska. Podkreślił przy tym, że śledzi, co się dzieje na rynkach finansowych i na światowych giełdach.

_ - Nie chcę w żaden sposób przesadzić (...), ale niezwykle ważne jest, aby wszystkie instytucje państwowe działały bardzo solidarnie, jeśli chodzi o działania dotyczące polskiego złotego i polskiej gospodarki _ - powiedział. Jego zdaniem, w tej sytuacji przedłużenie Elastycznej Linii Kredytowej było dobrym pomysłem.

Według premiera, nie ma jednak powodów, by sądzić, że Polska znajduje się w _ jakiejś strefie zagrożenia _.

Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiać z szefami europejskich rządów i z Komisją Europejską o tym, jak reagować na kryzys panujący w Grecji, a możliwe, że zaczynający się także w innych krajach.

Czytaj w Money.pl
*Rostowski nie pobił rekordu zadłużania Polski * Tempo wzrostu długu publicznego szybsze było za rządów liberalnej minister Zyty Gilowskiej. Jednym z najlepszych w oddłużaniu Polski okazał się za to minister Grzegorz Kołodko.
*Wszyscy zapłacimy za ratowanie budżetu * Niższe pensje z powodu ponownego podniesienia składki rentowej z 7 do 13 procent. Wyrzucenie części ludzi z KRUS-u. Obniżka emerytur i rent o 0,5 procenta. Podwyżka VAT-u do 25 procent. Większa kontrola wydatków z kasy państwa - to zdaniem ekonomistów sposoby na uratowanie budżetu.
*Rząd przedstawił plan naprawy finansów publicznych * Premier Donald Tusk wraz z ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz ministrem Michałem Bonim przedstawili program naprawy finansów publicznych 2010-2011. Uzdrowienie finansów ma ograniczyć zadłużenie i zmniejszyć dziurę budżetową.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)