Notowania

energetyka
30.11.2018 12:13

Baltic Pipe powstanie do 2022 r. Jest decyzja inwestycyjna

Umowa o budowie gazociągu Baltic Pipe wchodzi w życie. To szansa na dostawy gazu z Norwegii i uniezależnienie się od rosyjskiego gazu. "Krok do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego" - mówi minister energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Jest decyzja inwestycyjna dotycząca Baltic Pipe

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podpisano umowę dotyczącą budowy gazociągu Baltic Pipe.

- Jesteśmy dokładnie co do dnia zgodni z harmonogramem, który dla tej inwestycji został zaprojektowany prawie dwa lata temu - powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

- Przed nami półtora roku przygotowań, ale od tego momentu Energinet i GazSystem mogą podejmować decyzje związane z wydawaniem pieniędzy - dodał Naimski i podkreślił, że do 1 grudnia tego roku decyzje inwestycyjne miały zostać podjęte, a dokumenty wymienione i to właśnie nastąpiło.

W związku z budową gazociągu premier Mateusz Morawiecki powołał międzyresortowy zespół ds. inwestycji Baltic Pipe.

Jak podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski, podpisanie dzisiejszych umów to ważny krok dla polskiej energetyki.

- Ogłoszenie decyzji inwestycyjnej Baltic Pipe to przełomowy krok na długiej drodze do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego polski - podkreślił szef resortu energii.

- W przyszłym roku zajmiemy się zgodami środowiskowymi, dalszymi konsultacjami, podpisywaniem umów, ale trzymamy się harmonogramu. W październiku 2022 r. odkręcamy pierwszy gaz - powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System.

- Mamy nadzieję, że Baltic Pipe przyczyni się do dalszej współpracy między Polską a Danią i pomoże w transformacji energetycznej - stwierdził Morten Baek, Stały Sekretarz w Ministerstwie Energii Danii.

Zobacz też: Premier Morawiecki o zwiększeniu wydobycia gazu w Polsce

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Danii, Gaz-System i Energinet, podjęli pozytywne decyzje inwestycyjne w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe, dzięki czemu wchodzi w życie podpisana 16 listopada br. umowa o jego budowie.

"Obustronne podjęcie pozytywnych decyzji inwestycyjnych oznacza, że spółki Energinet i Gaz-System zobowiązały się do budowy gazociągu o łącznej długości 900 km na lądzie i na dnie morza, który będzie przebiegał przez terytoria trzech krajów - Danii, Szwecji oraz Polski, a przysł gazu rozpocznie się w październiku 2022 r." - ogłoszono wcześniej w komunikacie.

Zarówno w Polsce, jak i w Danii będzie kontynuowany dialog z właścicielami gruntów i władzami.

Jeszcze przed podjęciem decyzji inwestycyjnych Energinet podpisał ze swoim norweskim odpowiednikiem Gassco porozumienie dotyczące połączenia systemów przesyłowych.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim, łączącego system przesyłowy Norwegii z systemem duńskim i polskim. Planowana jest budowa gazociągu podziemnego o długości 220 km w Danii i połączenia podmorskiego do Polski. Promotorami projektu są firmy Gaz-System S.A. z Polski oraz Energinet z Danii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, baltic pipe, gaz, gazociąg, budowa gazociągu, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-11-2018

gazruraDo dzisiaj społeczeństwa nie poinformowano, jaki jest koszt gazu amerykańskiego, na dostawe którego podpisano wieloletni kontrakt ! Dlaczego to jest … Czytaj całość

30-11-2018

pomysłbardzo dobry, ale mam nadzieje, że nie będzie rafineria miała przydomku "im. św. p. Lecha" Bo byłby to już obciach i lekka przesada

30-11-2018

FaktySuper gratulacje jakby nie było pełno tego nie zrobiło. Fakty mowia za siebie sory. Lepiej zarzadzaja.

Rozwiń komentarze (388)