Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Polska wśród liderów. Bank Światowy chwali za zintegrowanie gospodarcze

9
Podziel się:

Dobrze rozwinięta międzynarodowa sieć transportowa, która wspiera handel sprawia, że Polska zaliczana jest najlepiej powiązanych gospodarczo krajów Europy. Wspomaga nas współpraca z Niemcami.

Ekonomiści Banku Światowego docenili Polskę.
Ekonomiści Banku Światowego docenili Polskę. (Kuba Jurkowski/REPORTER)

Ekonomiści Banku Światowego docenili Polskę. Nasze gospodarcze powiązania międzynarodowe, czyli: handel, inwestycje, migracje, technologie komunikacyjne czy sieć transportowa stawiają Polskę wśród liderów w Europie.

- Nasza analiza pokazuje, że większa międzynarodowa integracja gospodarcza poprzez sieć różnych powiązań wspiera transfer technologii i idei pomiędzy krajami, firmami i ludźmi. To z kolei jest kluczowe dla rozwoju gospodarczego w długim okresie - powiedział ekonomista Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej oraz autor raportu David Gould, cytowany w komunikacie.

W raporcie Polska zaliczana jest do najlepiej powiązanych gospodarczo krajów w Europie, głównie za sprawą rozwiniętej międzynarodowej sieci transportowej, która wspiera handel dobrami i usługami.

Polska wyraźnie wzmocniła więźi

W czasie transformacji gospodarczej Polska wyraźnie wzmocniła swoje gospodarcze więzi z Niemcami, które z kolei są najlepiej zintegrowanym gospodarczo krajem na kontynencie. Jednocześnie Polska wykorzystała zacieśniające się więzi z Niemcami do zbudowania relacji z niemieckimi partnerami handlowymi, co pozwoliło jej wyjść na inne rynki w Europie i na świecie, podano również.

Zobacz także: W Polsce brakuje rąk do pracy. Firmy nie mogą już nawet brać nowych zleceń:

"Ekonomiści Banku Światowego mierząc międzynarodowe powiązania gospodarcze krajów, posłużyli się nowym wskaźnikiem - Indeksem Wielowymiarowej Integracji (Multidimensional Connectivity Index, MDC), który analizuje szereg kanałów powiązań: handel, bezpośrednie inwestycje zagraniczne, migracje, technologie informacyjne i komunikacyjne, sieć transportową. Według raportu najlepiej zintegrowane regiony Europy i Azji Środkowej to Europa Zachodnia, Europa Północna, Środkowa i Południowa. Z kolei najsłabiej powiązane regiony to Bałkany, Azja Środkowa oraz Kaukaz Południowy" - czytamy w raporcie.

Sąsiedzka pomoc

- Efekt sąsiedztwa z Niemcami pomógł Polsce zintegrować się z niemiecką siecią powiązań i dzięki temu uczestniczyć w globalnym łańcuchu wartości. Oznacza to jednak także to, że w razie ewentualnego tąpnięcia w niemieckiej gospodarce, właśnie ze względu na te silne powiązania, Polska byłaby najbardziej dotkniętym krajem w Europie - stwierdził przedstawiciel Banku Światowego w Polsce i krajach bałtyckich Carlos Pinerúa.

Aby maksymalnie wykorzystać szanse, jakie daje międzynarodowa integracja gospodarcza, kraje powinny zmniejszać bariery handlowe, ułatwiać bezpośrednie inwestycje zagraniczne oraz uczestniczyć w wielostronnych porozumieniach handlowych, które wspierają integrację rynku usług.

Ponadto przyjmowanie najlepszych międzynarodowych praktyk w zakresie zarządzania rynkami produktów, ochrony pracowników czy środowiska również mogłoby pobudzać integrację gospodarczą, podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
ibnubnj
5 lata temu
kiedy bank światowy chwali jakiś kraj to jest sygnał ostrzegawczy, że warto wycofać pieniądze z banków.
jan
5 lata temu
jasne chwalić pewnie to zasługa sekty pis tak jak wygranie wojny wylot na księżyc itd. a sam pinokio Morawiecki sam wybudował piramidę w Egipcie
Dawid
5 lata temu
Można się poczuć jak za komuny, chociaż nie wiem czy za komuny aż tak wychwalano Rosję jak Niemcy w tym artykule. Neokolonializm i tyle.
piotr
5 lata temu
wcale nie chodzi o więż tylko o węzeł na stryczku
Łajdactwo
5 lata temu
Kto nie ma inteligencji wrodzonej ani nabytej, ma tylko wyciągniętą rękę i się integruje z kim popadnie. Taką Polskę teraz mamy, w której zanika honor i przyzwoitość,