Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank Światowy chce interweniować ws. wzrostu cen żywności

0
Podziel się:

Bank Światowy ogłosił dziś, że niepokoją go rosnące ceny żywności i gotów jest pomóc rządom, by chronić najbiedniejszych i dzieci przed konsekwencjami niedożywienia.

Bank Światowy chce interweniować ws. wzrostu cen żywności
(Premshree Pillai/CC/Flickr)

Bank Światowy ogłosił dziś, że niepokoją go rosnące ceny żywności i gotów jest pomóc rządom, by chronić najbiedniejszych i dzieci przed konsekwencjami niedożywienia - poinformował szef Banku Światowego Jim Yong Kim.

_ - Nie możemy pozwolić na to, by krótkoterminowe wzrosty cen żywności miały niszczące, długoterminowe konsekwencje dla ludzi najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych _ - zaapelował nowy szef banku, który jest z wykształcenia lekarzem.

Dodał, że Bank Światowy wraz z partnerami monitoruje sytuację na rynku żywności, by móc interweniować, pomagając rządom podjąć decyzje polityczne łagodzące skutki wzrostu cen.

Silna susza w środkowozachodnich stanach USA sprawia, że prognozy dotyczące plonów w Ameryce trzeba było poważnie zrewidować. Susze panują też w Rosji, na Ukrainie i w Kazachstanie, a nadmiar opadów w Europie i źle zapowiadający się sezon monsunowy w Indiach dopełniają niepokojącego obrazu przyszłych zbiorów - wyjaśnia agencja Reutera.

Ceny pszenicy podskoczyły od połowy czerwca o ponad 50 proc., a kukurydzy o ponad 45 proc. Wzrosły też ceny soi - w ciągu ostatnich trzech miesięcy o blisko 30 proc., a o ponad 60 proc. od zeszłego roku.

Bank Światowy podkreśla, że jest gotów pomóc władzom poszczególnych krajów i ma przygotowane programy doradcze, plany inwestycyjne związane z rolnictwem, ścieżki szybkiego finansowania i inne mechanizmy pomocowe, które złagodzą skutki wzrostu cen.

Kim kładzie jednak nacisk na to, że krótkoterminowa pomoc Banku nie zastąpi długofalowych planów dotyczących rolnictwa i inwestycji w tym sektorze, więc rządy _ muszą mieć stabilną, rzeczową, średnio i długookresową politykę _ w tej dziedzinie, zwłaszcza zaś w krajach biednych.

Ekspert Banku ds. zarządzania ryzykiem w rolnictwie Marc Sedler przypomniał w rozmowie z Reutersem, że _ w ciągu pierwszego tysiąca dni życia dziecka rozwija się 80 proc. jego mózgu _. _ - Tak więc niedożywienie w ciągu tego tysiąca dni ma długotrwałe konsekwencje _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Uprawy GMO na świecie zajmują już 160 mln ha W Unii Europejskiej dopuszczone do uprawy są dwie rośliny GMO: kukurydza Bt oraz ziemniak Amflora.
Żywność znów podrożeje. Zobacz, o ile Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prognozuje, że w tym roku żywność podrożeje około 4 proc. - poinformował dyrektor instytutu Andrzej Kowalski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)