Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Banki PZU zaatakują pozycję PKO BP. 300 mld zł aktywów za trzy lata

6
Podziel się:

Prezes PZU wstrzymuje się z deklaracjami odnośnie łączenia Pekao z Aliorem. Jednocześnie chce, żeby jego banki przyśpieszyły rozwój. Za trzy lata mają mieć tyle aktywów, ile obecnie ma PKO BP.

Paweł Surówka, prezes PZU chwali się, że zarządza najbardziej rentowną grupą ubezpieczeniową w Europie
Paweł Surówka, prezes PZU chwali się, że zarządza najbardziej rentowną grupą ubezpieczeniową w Europie (Jacek Frączyk)

Prezes PZU wstrzymuje się z deklaracjami odnośnie łączenia Pekao z Aliorem. Jednocześnie chce, żeby jego banki przyśpieszyły rozwój. Za trzy lata mają mieć tyle aktywów, ile obecnie ma PKO BP.

Paweł Surówka, prezes PZU podał na konferencji prasowej w czwartek plany rozwoju segmentu bankowego w PZU. Przewidują one dojście do 300 mld zł aktywów. Obecnie Alior do spółki z Pekao mają "zaledwie" 255 mld zł.

Gdyby te 300 mld zł miało być już w bieżącym roku, poważnie zagroziłoby to pierwszej pozycji PKO BP na rynku - jego aktywa wynoszą 297 mld zł. PZU musiałby w tym celu przejąć bank wielkości Raiffeisen BP, albo Banku Handlowego. Prezes PZU wskazuje jednak na rozwój organiczny Pekao i Aliora. A perspektywę trzystu miliardów złotych określa dopiero za trzy lata - na koniec 2020 roku.

Zobacz także: Zobacz też: 200 milionów złotych wypłaci PZU poszkodowanym w nawałnicach

Z racji wielkości kluczowe będą poczynania Banku Pekao i one mają dać dodatkowe 45 mld zł aktywów.

- Pekao jest mocno nastawione na wzrost. Szczególnie w pożyczkach gotówkowych - to przełoży się na przyrost aktywów - wskazał Surówka.

Fuzja? "No comments"

Prezes PZU unika jasnych deklaracji odnośnie przyszłego łączenia Pekao i Aliora. Ma nad nimi kontrolę operacyjną, ale nie jest jedynym akcjonariuszem. Sprawę zostawia w pierwszej kolejności analizom zarządów samych banków. Te zastanawiają się obecnie nad możliwościami współpracy.

- Jesteśmy za tym, żeby wykorzystywać wszelkie synergie w ramach grupy - zadeklarował Surówka. - Czy jest jakiś scenariusz, który nas by przekonał, by zmienić aktualny stan dwóch niezależnych spółek? To będzie zależało od wielu czynników, przede wszystkim od synergii, które będą z tego wynikać - powiedział.

- Na dziś grupa PZU nie ma wyników analiz i nie będziemy się wypowiadali, czy jakikolwiek ze scenariuszy będzie realizowany. Naszym interesem jest, aby wartość jednego i drugiego banku rosła - wskazał prezes. - Wykluczamy przy tym strategię, aby wartość jednego banku rosła kosztem drugiego - powiedział, odnosząc się pośrednio do zarzutów "Gazety Wyborczej", która sugerowała w środę. że może dojść do próby zaniżania wartości Aliora, by mogło dojść do tańszego przejęcia przez Bank Pekao.

Najbardziej rentowna spółka ubezpieczeniowa w Europie

Wskaźnik zwrotu na kapitale własnym ROE dla podmiotu dominującego PZU wyniósł 21,1 proc. na koniec 2017 r. wobec 14,9 proc. rok wcześniej.

- Dzisiaj mogę powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu strategicznego w postaci ROE na poziomie powyżej 22 proc. w 2020 roku, choć już kiedy prezentowaliśmy naszą strategię mówiliśmy, że jest on bardzo ambitny i stawia nas w gronie najbardziej dochodowych spółek ubezpieczeniowych na świecie - powiedział Surówka.

Wskazał przy tym, że w Europie nie ma spółki o wyższej rentowności w branży ubezpieczeniowej. Banki z grupy PZU właściwie nawet zaniżają ten wskaźnik, bo w ub.r. miały łączną rentowność na poziomie 10 proc. kapitałów własnych (ROE).

Odnośnie planów wypłaty przez PZU dywidendy, prezes określił ją szacunkowo na przedział pomiędzy 66 a 100 proc. zysku netto grupy kapitałowej (2,9 mld zł). Dotąd rekordowa była wypłata z zysku za 2014 rok 2,6 mld zł.

- Stanowczo będzie się ona (dywidenda - red.) plasowała w górnym przedziale, przewidzianym przez naszą politykę dywidendową. Myślę, że można wyjść z założenia, że to będzie w górnej jednej trzeciej - powiedział.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
wert
4 lata temu
PZU i banki to złodzieje nie płacą odsetek na zwykłych kontach
Lolek Mały
5 lata temu
Z racji wielkości kluczowe będą poczynania Banku Pekao i one mają dać dodatkowe 45 mld zł aktywów.... Czyli maja zarobić to w 3 lata. To kogo oskubią ???
PJB
5 lata temu
Czy ktoś wie czemu akcje Pekao tak dołują? Przecież i dla PZU i co gorsza dla PFR to już miliony strat i coraz wyraźniej widać że można było kupić taniej. Może nie potrzebnie wydano tyle kasy publicznej?
zeflik
5 lata temu
To się normalnie posikamy taka bedzie konkurencja. Państwo będzie konkurowało z państwem. Siwy dym jak broda Marksa!
do sądu
5 lata temu
jasne a co odszkodowanie to WAŁ na kliencie