Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Banki wydały 2,3 mln kart płatniczych w rok. Polacy mają ich już ponad 40 mln

2
Podziel się

40,2 mln kart płatniczych mają w portfelach Polacy. To o 700 tys. więcej niż w marcu i o 2,3 mln więcej niż rok wcześniej. Zdecydowana większość to karty debetowe, wydawane do rachunków bankowych.

Banki wydały 2,3 mln kart płatniczych w rok. Polacy mają ich już ponad 40 mln
(stevepb)
bDzxbvmJ

Dane na temat liczby kart płatniczych w drugim kwartale bieżącego roku (od kwietnia do czerwca) opublikował Narodowy Bank Polski. Jak zauważa portal cashless.pl, po raz pierwszy w historii liczba „plastików” w portfelach Polaków przekroczyła 40 mln.

W porównaniu z marcem przybyło ich bowiem 700 tys. Z kolei od czerwca 2017 roku liczba kart wzrosła o 2,3 mln. To daje średnio prawie 200 tys. kart wydawanych miesięcznie.

Zobacz także: Zobacz także: Czy karty płatnicze pójdą w niepamięć? Jak pokazują powyższe statystyki, chyba się na to nie zanosi
bDzxbvmL

Zdecydowana większość to karty debetowe, czyli te wydawane do rachunków bankowych. Na rynku było ich 31,7 mln, o 2 mln więcej niż przed rokiem. Z kolei liczba kart kredytowych nieznacznie zmalała i na koniec czerwca wynosiła niespełna 5,86 mln.

Pozostałe to przede wszystkim karty przedpłacone. Według danych NBP na rynku jest 2,45 mln tzw. pre-paidów.

Bank centralny zwraca uwagę, że Polacy coraz rzadziej posługują się klasycznymi kartami. Aż 81,7 proc. (blisko 32 mln) z nich to bowiem te z technologią płatności zbliżeniowych. Jeszcze rok wcześniej liczba ta nie przekraczała 30 mln i stanowiła 78,4 wszystkich „plastików”.

bDzxbvmR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDzxbvnm
banki
wiadomości
KOMENTARZE
(2)
AC DC
2 lata temu
To dobry sposób na inwigilację. Co, gdzie i za ile...krzywousty zaciera ręce....
...
2 lata temu
nabiorą dziady kart kredytowych a potem płacz...