Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Banki w Polsce. Koniunktura coraz lepsza

0
Podziel się

Ten rok był szczególny, bo wahania optymizmu były rekordowo duże.

Banki w Polsce. Koniunktura coraz lepsza
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEqakVuJ

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę sektora bankowego, wyniósł w grudniu tego roku 26,3 pkt, co oznacza wzrost w ujęciu miesięcznym o 0,6 pkt - poinformowały Związek Banków Polskich oraz TNS Polska. W ujęciu rocznym wskaźnik urósł o 9 pkt.

Marcin Idzik z TNS Polska podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówił, że bankowcy pozytywnie ocenili mijający rok, a ich optymizm może się utrzymać również w 2014 roku. _ - Rok 2013 był o tyle szczególny, że w historii badania nie odnotowaliśmy tak dużego spadku optymizmu. W czerwcu wartość wskaźnik Pengab wynosiła zaledwie 6 pkt. Ten spadek został jednak odrobiony _ - podkreślił.

Wskazał, że mimo trudnej sytuacji na rynku kredytów, jaką obserwowano w pierwszej połowie tego roku, nastąpiła dynamiczna poprawa, co było kluczowe dla wzrostu koniunktury w bankowości. _ Dopiero w czwartym kwartale 2013 r. można mówić o upowszechnieniu pozytywnych kierunków _ - zaznaczył.

bEqakVuL

Z badania TNS Polska wynika, że w bieżącym miesiącu wskaźnik ocen na rynku kredytów gospodarstw domowych wyniósł 27 pkt, co oznacza wzrost o 1 pkt w porównaniu do listopadowego. _ W obrębie tego wskaźnika nieznaczny spadek odnotowano w odniesieniu do kredytów samochodowych i konsumpcyjnych. Znacząco (o 8 pkt) poprawiła się natomiast ocena sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych. Wskaźnik prognoz dla rynku kredytowego gospodarstw domowych zdecydowanie spadł _ - wskazano w podsumowaniu badania.

Jeśli chodzi o kredyty dla przedsiębiorstw, to ankietowani bankowcy byli bardziej optymistyczni, niż jeszcze miesiąc temu, zarówno oceniając bieżącą sytuację, jak i przyszłą. _ Pogorszyła się natomiast ogólna ocena sytuacji na rynku kredytów obrotowych (spadek z 24 pkt w listopadzie do 20 pkt w grudniu) _ - zaznaczono.

Z badania wynika również, że grudzień przyniósł poprawę wskaźnika ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych. _ Poprawa wskaźnika oceny dotyczy zarówno depozytów bieżących, jak i terminowych, natomiast spadek wskaźnika prognoz związany jest w szczególności z pogorszeniem oczekiwań na rynku depozytów bieżących _ - wskazano.

W grudniu tego roku poprawę zaobserwowano też na rynku depozytów przedsiębiorstw, gdzie wskaźnik ocen wyniósł 9 pkt, co jest wynikiem o 2 pkt wyższym wobec listopada br. _ W odniesieniu do depozytów bieżących wynik poprawił się o 8 pkt względem ubiegłego miesiąca, a dla depozytów terminowych - o 4 pkt _ - czytamy w podsumowaniu badania.

bEqakVuR

_ Wskaźnik prognoz dla tego rynku spadł o 5 pkt, do czego przyczyniły się gorsze wyniki zarówno dla rynku depozytów bieżących, jak i terminowych _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqakVvm
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)