Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki w Polsce. Powstała Rada ds. stawek referencyjnych WIBOR i WIBID

0
Podziel się:

W przypadku transakcji międzybankowych stawki WIBOR mają znaczenie dla pożyczek najwyżej do trzech miesięcy, bowiem w praktyce banki nie udzielają sobie kredytów na dłużej.

Banki w Polsce. Powstała Rada ds. stawek referencyjnych WIBOR i WIBID
(Lech Gawuc/REPORTER)

Powstała Rada ds. stawek referencyjnych WIBOR i WIBID, która będzie sprawdzać m.in., czy przestrzegany jest regulamin fixingu, podczas którego codziennie jest ustalany wskaźnik WIBOR - poinformował Związek Banków Polskich.

W komunikacie wskazano, że inauguracyjne posiedzenie Rady odbyło się 4 września br. _ Rola Rady nie jest ograniczona do funkcji organu doradczego dla Stowarzyszenia Rynków Finansowych ACI Polska (organizatora fixingu), ale ma ona także kompetencje do ostatecznego zatwierdzania propozycji wszelkich regulacji dotyczących WIBOR/WIBID _ - napisano w komunikacie.

Ponadto Rada ma dokonywać okresowego przeglądu funkcjonowania fixingu i przestrzegania regulaminu przez uczestników fixingu, czy okresowego przeglądu liczby uczestników fixingu. _ Gremium to ma także pełnić rolę organu odwoławczego dla uczestników fixingu od decyzji organizatora w odniesieniu do otrzymanych upomnień i odebrania statusu uczestnika fixingu _ - napisano.

Analityk z Open Finance Emil Szweda powiedział, że WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) pokazuje wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych między bankami w Polsce. - _ W rzeczywistości WIBOR jest punktem odniesienia, bowiem w praktyce stawki pożyczek często odbiegają od niego _ - zaznaczył Szweda.

Podczas fixingu, który następuje codziennie o godzinie 11-tej, jedenaście banków uczestniczących w ustalaniu stawki zgłasza oferty, w których pokazują oprocentowanie, po jakim są skłonne udzielić innym bankom pożyczek oraz o oprocentowanie, z jakim są skłonne przyjąć depozyty (w ten sposób powstaje też stawka WIBID - Warsaw Interbank Bid Rate). Na podstawie ich ofert oblicza się wskaźniki WIBOR i WIBID.

Stawki WIBOR dotyczą transakcji jednodniowych, tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, trzymiesięcznych, półrocznych, dziewięciomiesięcznych i rocznych. Dzisiaj stawkę WIBOR na pożyczek jednodniowych ustalono na poziomie 2,57 proc. w skali roku, dla dwutygodniowych - 2,60 proc., dla miesięcznych - 2,61 proc., dla trzymiesięcznych - 2,70 proc., dla półrocznych - 2,73 proc., a dla dziewięciomiesięcznych - 2,75 proc., a dla rocznych - 2,77 proc. Im dłuższy okres, tym stawka jest wyższa, co odzwierciedla większe ryzyko związane z udzielaniem pożyczek na dłuższy okres.

Według Szwedy w przypadku transakcji międzybankowych stawki WIBOR mają znaczenie dla pożyczek najwyżej do trzech miesięcy, bowiem w praktyce banki nie udzielają sobie kredytów na dłużej. Według analityka WIBOR ma zasadniczy wpływ na cenę kredytu dla firm i kredytów hipotecznych. Koszt ten ustala się bowiem w oparciu o stawkę WIBOR i marże banków. - _ Od WIBOR-u zależy także oprocentowanie trzyletnich obligacji skarbowych _ - dodał.

Zdaniem Szwedy na WIBOR należy jednak patrzeć nie tylko w wąskim kontekście kosztu kredytów dla odbiorców indywidualnych, ale całej gospodarki. Im niższy WIBOR tym niższe koszty finansowania gospodarki.

Twórcą zasad ustalania stawek referencyjnych WIBOR i WIBID oraz współorganizatorem fixingu tych stawek jest stowarzyszenie rynków finansowych ACI Polska. Zgodnie z informacją stowarzyszenia podaną na stronie internetowej stawkę WIBOR kwotuje 11 banków - dilerów rynku pieniężnego wyłonionych w konkursie przez Narodowy Bank Polski. W fixingu bierze udział: BPH, BGK, Bank Handlowy, Millennium, Pekao, Bank Zachodni, BRE, ING Bank Śląski, PKO BP, Raiffeisen, Societe Generale.

_ Stawka WIBOR w Polsce jest stawką transakcyjną, co oznacza, że po zakwotowaniu banki przez krótki okres powinny zawierać transakcje po zaproponowanych przez siebie cenach. Z kwotowań jedenastu banków wyciągana jest średnia i w ten sposób kreowana jest stawka WIBOR _ - wyjaśniono.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemal 10 miliardów w siedem miesięcy. Tyle zarobiły banki Komisja Nadzoru Finansowego podała najnowsze dane o wynikach finansowych sektora.
Przejęcia banków w Polsce. Będą kolejne? - Nie mamy sygnałów od zagranicznych banków, że są zainteresowane przejęciami podmiotów w Polsce - poinformował Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.
Pięć lat temu wybuchł kryzys. Co teraz? Konsekwencją upadku Lehman Brothers były wielkie zmiany w funkcjonowaniu banków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)