Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie agendą rządową. Jest podpis prezydenta

0
Podziel się:

Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie mógł zostać włączony do jednostek objętych stabilizującą regułą wydatkową - przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o finansach publicznych. Zmiana jest związana ze stanowiskiem Eurostatu - wskazuje kancelaria.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie agendą rządową. Jest podpis prezydenta
(Pixabay.com/Domena publiczna)

"Podstawowym celem ustawy jest wprowadzenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do grupy jednostek objętych stabilizującą regułą wydatkową. Potrzeba wprowadzenia powyższej zmiany wiąże się bezpośrednio ze stanowiskiem Komisji Europejskiej Dyrekcji Generalnej Eurostat" - czytamy w środowym komunikacie kancelarii.

Wskazano, że w 2014 r. Eurostat podjął decyzję o włączeniu BFG do sektora instytucji rządowych i samorządowych. W związku z powyższym Główny Urząd Statystyczny dokonał - zgodnie z Europejskim Systemem Rachunków Narodowych i Regionalnych ESA 2010 - reklasyfikacji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do tego sektora.

Tym samym, począwszy od 2014 r., wynik finansowy BFG determinuje stan sektora instytucji rządowych i samorządowych, czyli stan finansów publicznych w ujęciu Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych ESA 2010.

Według uzasadnienia w 2014 r. konieczne było dokonanie wypłaty z funduszy BFG w związku z restrukturyzacją Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych na kwotę przekraczającą 3,2 mld zł, co w kontekście decyzji Eurostatu spowodowało znaczące zwiększenie deficytu finansów publicznych liczonego według metodologii ESA 2010.

Ze względu na to, że punktem wyjścia dla obliczenia limitu wydatków na dany rok jest kwota wydatków określona w projekcie ustawy budżetowej na rok poprzedni konieczne było także uwzględnienie wydatków Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w kwocie wydatków stanowiących punkt odniesienia do obliczenia limitu wydatków na rok 2016 r.

Mając to na względzie w ustawie zawarto przepis przejściowy, który stanowi, że do obliczenia kwoty limitu wydatków (uwzględniającego wprowadzane zmiany) na rok 2016 przyjmuje się kwotę wydatków określoną w ustawie budżetowej na rok 2015 z 15 stycznia, powiększoną o kwotę odpowiadającą wydatkom Funduszu w wys. 3 mld 292 mln 932,57 tys. zł.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)