Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankructwa w Polsce. Coraz mniej firm zgłasza upadłość

0
Podziel się:

Nadal najwięcej bankructw jest w branżach budowlanej, produkcji wyrobów z papieru oraz kulturze, rozrywce i rekreacji. Natomiast wyraźną poprawę widać w branży meblarskiej.

Bankructwa w Polsce. Coraz mniej firm zgłasza upadłość
(lisegagne/iStockphoto)

W sierpniu tego roku 67 firm ogłosiło bankructwo - wynika z danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. To o 8,2 proc. lepszy wynik niż rok wcześniej i 23,7 proc. lepiej niż lipcu 2013 r. - podkreśliła Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

_ W sierpniu 2013 r. najwyższe natężenie upadłości wystąpiło w województwie zachodniopomorskim (2,47 proc.) i dolnośląskim (2,10 proc.) _ - wskazano we wczorajszym komunikacie KUKE. Dodano, że najmniej upadłości ogłoszono w województwach lubelskim (0,83 proc.) i podlaskim (0,99 proc.).

KUKE podała, że największy wzrost liczby firm ogłaszających upadłość w ujęciu miesięcznym zanotowano w województwie podkarpackim (z 1,20 na 1,34 proc.) i warmińsko - mazurskim (z 1,21 na 1,34 proc.).

_ Sytuacja poprawiła się w sześciu województwach, z czego najbardziej w województwie kujawsko-pomorskim (z 1,18 na 1,11 proc.) i wielkopolskim (z 1,24 na 1,16 proc.) _ - dodano.

Nadal najwięcej bankructw jest w branżach: budowlanej, produkcji wyrobów z papieru oraz kulturze, rozrywce i rekreacji. Natomiast wyraźną i szybką poprawę widać w branży meblarskiej, którą do niedawna charakteryzował bardzo wysoki poziom natężenia upadłości. _ Pozytywne zmiany widać również w branżach związanych z produkcją materiałów budowlanych, magazynowaniem i działalnością pocztową, jak również w handlu detalicznym _ - podkreślono w komunikacie.

Eksperci wskazali, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (od września 2012 r. do sierpnia br.) na skutek niewypłacalności działalność gospodarczą zakończyły 933 przedsiębiorstwa. Oznacza to, że suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po sierpniu tego roku okazała się o 0,6 proc. niższa od zanotowanej na koniec lipca tego roku.

_ W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono we wrześniu 2012 r. (52 firmy). Największą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w lipcu 2013 r. (94 firmy) _ - dodano.

KUKE szacuje, że w całym 2013 r. upadnie około 1157 firm, czyli o 31,9 proc. więcej niż w 2012 r. Swoje prognozy Korporacja oparła na założeniu, że tempo wzrostu gospodarczego w tym roku spadnie do 1,3 proc., a wskaźnik rentowności obrotu netto firm do 2,0 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Coraz więcej wniosków o upadłość w Polsce W pierwszej połowie 2013 roku w polskich sądach złożono ich 2 tysiące 214.
W końcu dobre informacje z Portugalii Wyraźnym liderem pod względem zmniejszającej się liczby ogłaszanych upadłości jest północny-zachód, najbardziej uprzemysłowiony region Portugalii, z miastem Porto na czele.
To nie koniec upadków biur podróży? Sytuacja turystów niewypłacalnych biur w tym roku jest jeszcze gorsza niż przed zeszłoroczną falą bankructw. A zagrożonych upadłością jest ponad 400 z 3,5 tys. firm działających na rynku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)