Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Największe bankructwo farmy wiatrowej w Polsce. Farmę przejmie Polenergia

101
Podziel się:

To pierwsza od lat upadłość farmy wiatrowej w Polsce. Jej właścicielem był londyński fundusz inwestycyjny. Wiatraki za ułamek wartości przejmuje, notowana na warszawskiej giełdzie, Polenergia. To spółka należąca do Kulczyk Investments SA.

Największe bankructwo farmy wiatrowej w Polsce. Farmę przejmie Polenergia
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

To pierwsza od lat upadłość farmy wiatrowej w Polsce. Jej właścicielem był londyński fundusz inwestycyjny. Wiatraki za ułamek wartości przejmuje notowana na warszawskiej giełdzie Polenergia. To spółka należąca do Kulczyk Investments SA.
Zlokalizowana między Gorzowem Wielkopolskim a Szczecinem farma wiatrowa Krzęcin o mocy 6 MW powstała w 2010 roku za blisko 37 mln zł. Od hiszpańskiej Eolii rok później przejął ją brytyjski fundusz inwestycyjny Impax. Kredyt na inwestycję w wysokości ponad 24 mln zł dał Raiffeisen Bank Polska.

W latach 2011-2015 farma osiągała średnie przychody na poziomie 4,3 mln zł rocznie. Po połowie ze sprzedaży energii elektrycznej i zielonych certyfikatów. W tym czasie jej straty netto wynosiły średniorocznie 1,7 mln zł – tyle, ile amortyzacja. To oznacza, że inwestycja nie generowała właściwie gotówki. Spółka-matka zarabiała jednak niewielkie pieniądze na odsetkach od kredytu udzielonego na 5% – według szacunków WysokieNapieice.pl mogło to być na czysto jakieś 300 tys. zł rocznie.

To musiało przelać czarę goryczy u notowanego na londyńskiej giełdzie Impaxa, ale też finansującego inwestycję Raiffeisena.

- Fundusz stwierdził, że wycofuje się z inwestowania w Polsce w energetykę wiatrową - mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

Kilka tygodni temu, 6 listopada, upadłość farmy wiatrowej zatwierdził sąd. Z wyroku, do którego dotarli dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl, wynika, że majątek zbankrutowanej farmy za 2,8 mln zł przejmuje (przez spółkę zależną) Polenergia, grupa energetyczna kontrolowana przez rodzinę Kulczyków. Umowa sprzedaży jest warunkowa, a Polenergia może od niej odstąpić w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku. Na ostateczną decyzję ma więc czas do połowy lutego.

Problemy zaczęły się w ubiegłym roku. W październiku 2016 roku umowę na zakup zielonych certyfikatów wypowiedziała poznańska Enea. To oznaczało dla wytwórców ekoenergii spadek przychodów ze sprzedaży zielonych certyfikatów o blisko 3/4. W efekcie łączne przychody farmy mogą spaść w tym roku nawet do 2,5 mln zł.
Na sytuację farmy niekorzystnie wpłynęła także, uchwalona w połowie 2016 roku, tzw. ustawa antywiatrakowa. Skutkiem niejasnych przepisów jest podniesienie opodatkowania wiatraków. Chociaż przepisy są interpretowane przez gminy w różny sposób, to wójt Krzęcina w lutym i marcu tego roku wydał dwie niekorzystne dla wiatrakowców interpretacje. Skutkiem mogą być koszty wyższe o ok. 150 tys. zł rocznie (podatek obciąży przy okazji także sąsiednią farmę wiatrową Innogy. Łącznie Krzęcin chce w tym roku zebrać od wiatrakowców o 770 tys. zł, czyli 1/3, więcej).

W dodatku, zgodnie z niedawnymi zmianami ustawy o odnawialnych źródłach energii, od 1 stycznia właściciele wiatraków nie będą mogli także sprzedawać energii po średnich cenach z całego rynku (o ok. 15 zł/MWh wyższych, niż te, które mogą uzyskać same wiatraki, produkujące w dużej mierze w nocy), co według naszych wyliczeń może oznaczać spadek przychodów o kolejne 100 tys. zł.

W połowie tego roku Sejm uchwalił kolejną niekorzystną dla inwestorów zmianę. Przyjęta w błyskawicznym tempie bez konsultacji społecznych, a nawet udziału strony społecznej na sali, tzw. Lex Energa obniżyła opłatę zastępczą, czyli maksymalny poziom, do jakiego może dojść rynkowa cena zielonych certyfikatów. W efekcie zmiany cen certyfikatów, nie będzie się mogła zbyt szybko podnieść z dzisiejszego dna, nawet gdy „zielonej” energii zacznie na rynku brakować.

energia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MarketNews24
KOMENTARZE
(101)
dowiedz sie p...
6 lat temu
energia odnawialna byla bardzo skandalicznie dotowana przez Pansteo czyli nas, nie bylaby oplacalna kiedy jej nie dotujemy
ewciana
6 lat temu
Kulczyk wie skąd wieje wiatr jego inwestycje zawsze niosą za sobą zyski
SKALA
6 lat temu
NIECH ODDA PRZEKRĘTEM I UKŁADEM Z TUSKIEM "CIECH" I SPŁACI DŁUGI
niekluczyk
6 lat temu
spoko, spoko. juz za chwile produkcja energi z wiatrakow stanie sie bardzo oplacalna, no i prawo się jakoś tak zmieni na korzysc elektrowni wiatrowych ;-) skad my to znamy
Qqqq
6 lat temu
Brawo PIS Tak Trzymac
...
Następna strona