Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barack Obama zapowiada zwrot. "Czas oszczędzić na wojnach"

0
Podziel się:

Prezydent Barack Obama oświadczył, że pokonanie Al-Kaidy jest w zasięgu ręki i że czas już, żeby Ameryka zwróciła uwagę na problemy wewnętrzne.

Barack Obama zapowiada zwrot. "Czas oszczędzić na wojnach"
(PAP/EPA)
bFgrQBVN

Prezydent Barack Obama oświadczył w cotygodniowym wystąpieniu radiowym i internetowym, że pokonanie Al-Kaidy jest w zasięgu ręki i że czas już, żeby Ameryka zwróciła uwagę na problemy wewnętrzne.

Obama podkreślił, że pieniądze, zaoszczędzone na zakończeniu wojen w Iraku i Afganistanie powinny pomóc w redukcji długu publicznego oraz zasilić ochronę zdrowia, edukację i infrastrukturę.

Przypomniał, że 1 maja podpisał wraz z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem umowę o partnerstwie strategicznym między obu krajami. Umowa określa rolę Stanów Zjednoczonych w Afganistanie po zakończeniu tam misji bojowej z końcem 2014 roku. Po raz kolejny przypomniał też opinii publicznej o ubiegłorocznej operacji amerykańskich komandosów, którzy zabili w Pakistanie przywódcę Al-Kaidy Osamę bin Ladena.

bFgrQBVP

Prezydent powiedział, że teraz należy się skoncentrować na kwestiach gospodarczych, takich jak dysproporcje podatkowe i wydatki budżetowe. Nie wymieniając wprost Republikanów skrytykował politykę ulg podatkowych dla milionerów przy jednoczesnym ograniczaniu wydatków, _ które budują silną klasę średnią _.

_ - Dlatego też zwróciłem się do Kongresu, by wziąć pieniądze, których nie wydajemy już na wojnę, połowę wykorzystać na redukcję długu publicznego, a drugą połowę na odbudowę Ameryki _ - powiedział.

Associated Press pisze, że podtekst tego przemówienia był jednoznaczny - Obama przedstawia Republikanów jako partię bogatych, starając się zademonstrować, że on sam podejmuje działania w obliczu powolnego powracania gospodarki do formy.

Czytaj więcej w Money.pl
Afganistan będzie głównym sojusznikiem USA Prezydent USA Barack Obama przybył z niezapowiedzianą wizytą do Afganistanu, w czasie której podpisana będzie umowa o partnerstwie strategicznym.
Amerykanie mają dość. Obama posłucha? W USA spada poparcie dla wojny w Afganistanie - potwierdza najnowszy sondaż dziennika New York Times i telewizji CBS News.
"Lepiej dogadać się z talibami i wyjść" Po zastrzeleniu 16 cywilów przez amerykańskiego żołnierza, rząd rozważa przyspieszenie wycofania wojsk z Afganistanu.
bFgrQBWq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)