Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kołodziej
|

Jeśli zaczniemy zasiedlać Księżyc, bazę dla astronautów może zaprojektować Polka

31
Podziel się:

Zespół, którym kierowała Monika Lipińska, wygrał międzynarodowy konkurs architektonicznego magazynu "Eleven" na zaprojektowanie bazy na księżycu - pisze Space24.pl. Polka pokonała sto innych projektów. I to nie tylko ze względu na design.

Jeśli zaczniemy zasiedlać Księżyc, bazę dla astronautów może zaprojektować Polka
(Neil Armstrong/NASA/public domain)

Zespół, którym kierowała Monika Lipińska, wygrał międzynarodowy konkurs architektonicznego magazynu "Eleven" na zaprojektowanie bazy na Księżycu - pisze Space24.pl. Polka pokonała sto innych projektów. I to nie tylko ze względu na design. Jej wioska mogłaby być drukowana w 3D na Księżycu, a powłoka otaczająca bazę mogłaby samodzielnie wytwarzać wodę i tlen.

Konkurs Moontopia został ogłoszony w połowie 2016 roku przez brytyjski magazyn "Eleven" zajmujący się architekturą i designem. Jednak nie chodziło w nim jedynie o to, żeby było ładnie. Nadesłane prace oceniali bowiem nie tylko architekci, ale również przedstawiciele NASA.

Po co? Bo zainteresowanie Księżycem znowu rośnie i to nie tylko ze strony agencji kosmicznych, ale również prywatnych firm jak Virgin Galactic. Zadaniem zaproszonych do konkursu architektów, ale też naukowców i wizjonerów było stworzenie koncepcji bazy na Księżycu, która byłaby samowystarczalna, pozwalała ludziom normalnie żyć, pracować, prowadzić badania naukowe i przyjmować turystów.

Spośród około 100 nadesłanych koncepcji wygrała ta przygotowana przez Polkę - Monikę Lipińską. W jej ekipie pracowała jeszcze Niemka Laura Nadine Olivier i Inci Lize Ogun z Włoch. Testlab - ich pomysł na księżycowe osiedle to technika druku 3D, dzięki której baza mogłaby się rozbudowywać tworząc coś na kształt matrioszki. Tylko pierwsza faza budowy wymagałaby pomocy z Ziemi, w kolejnych osadnicy mogliby powiększać obiekt sami właśnie dzięki drukowaniu 3D.

Bazę na początku zamieszkaliby astronauci i naukowcy, którzy eksperymentowaliby z uprawą roślin w warunkach pozaziemskich i testowali możliwości druku 3D i 4D.

Z technologicznego punktu widzenia najważniejszym elementem projektu jest zewnętrzna membrana otaczająca bazę. Powłoka ta ma być zbudowana z włókna węglowego na wzór orgiami. Może ona być wydrukowana i złożona już bezpośrednio na Księżycu. Jej zadaniem jest nie tylko ochrona, ale także pozyskiwanie tlenu i wytwarzanie wody.

Monika Lipińska jest absolwentką studiów pierwszego stopnia na Wydziale Architektury na Politechnice Wrocławskiej. Studiowała przez rok na Politecnico di Milano we Włoszech, a obecnie robi studia magisterskie z architektury, ze specjalizacją eksperymenty przestrzenne (architektura w środowiskach ekstremalnych) na Uniwersytecie w Lund w Szwecji.

Jako architekt pracowała w biurach Hiroshi Nakamura & Nap w Tokio, w COBE w Kopenhadze oraz w Mork Ulnes Architects w San Francisco.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Leon
7 lat temu
Od czasu lotu misji Apollo księżyc jest zablokowanym miejscem dla naukowców.
Sokrates
7 lat temu
To nie jest info dla ludu tylko cyniczny polityczny bełkot nie zrozumiały dla nikogo a na pewno przez prawdziwych naukowców .
pora
7 lat temu
NASA największy kłamca nazistowski
origami i tat...
7 lat temu
Cyrk na kółkach dla ciemnego ludu jankeskiego.
takaprawda
7 lat temu
na kobieta.wp bardziej się nadaje :) Nie wygrała sama, liderowała zespołowi 3-osobowemu (kobiecemu). W Jury zasiadały głownie kobiety, m.innymi naczelna magazynu. Ten projekt nigdy się nie zmaterializuje, bo za to musieliby już odpowiadać i finansować mężczyźni :-)
...
Następna strona