Notowania

usa
19.04.2014 15:44

Będą ćwiczenia wojsk USA w Polsce. "Nadzwyczaj skromne"

W Polsce ćwiczenia mają potrwać dwa tygodnie. Weźmie w nich udział około 150 żołnierzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AN HONORABLE GERMAN/CC/Flickr)

Będą ćwiczenia lądowe sił USA w Polsce i Estonii, ale _ nadzwyczaj skromne _ - pisze _ New York Times _ na swej stronie internetowej, powołując się na zachodnich dyplomatów. W Polsce ćwiczenia mają potrwać ok. dwóch tygodni i weźmie w nich udział ok. 150 żołnierzy.

_ - Stany Zjednoczone planują przeprowadzenie niewielkich ćwiczeń sił lądowych w Polsce i Estonii, ażeby uspokoić tych wschodnioeuropejskich członków NATO zaniepokojonych działaniami wojskowymi Rosji na Ukrainie i w jej pobliżu _ - pisze nowojorska gazeta.

Ćwiczenia - jak precyzuje _ NYT _ - są częścią zakrojonych na szerszą skalę działań NATO w celu wzmocnienia powietrznej, morskiej i lądowej obecności Sojuszu w Europie Wschodniej w odpowiedzi na nowe działania Rosji w regionie.

Dziennik dodaje, że nie jest jasne, ilu dodatkowych żołnierzy Stany Zjednoczone i inne państwa NATO mogłyby rozmieścić w Europie Wschodniej po zakończeniu ćwiczeń, ani w jakim stopniu działania te zmniejszyłyby panujące tam obawy.

_ NYT _ pisze, że _ ćwiczenia sił lądowych, jakie planuje administracja (prezydenta Baracka) Obamy, są nadzwyczaj skromne _. _ W ćwiczeniach w Polsce, co do których decyzja ma zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu, weźmie udział kompania amerykańskiej armii; ćwiczenia potrwają około dwóch tygodni _ - powiedziały gazecie zachodnie źródła, zastrzegające anonimowość. Amerykańska kompania składa się z około 150 żołnierzy. Według doniesień _ NYT _ _ ćwiczenia w Estonii byłyby podobne _.

_ - Chociaż ćwiczenia będą krótkie, Stany Zjednoczone rozważają inne sposoby utrzymania regularnej obecności sił lądowych w Europie Wschodniej na zasadzie rotacyjnego wysyłania wojsk i prowadzenia tam szkoleń _ - pisze nowojorski dziennik.

W piątek w wydaniu internetowym _ Washington Post _ napisał, że _ Polska i USA ogłoszą w przyszłym tygodniu wysłanie do Polski lądowych sił jako elementu wzmocnienia obecności NATO w Europie Środkowej i Wschodniej w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie _.

Dziennik zaznaczył, że powiedział mu o tym podczas swej wizyty w Waszyngtonie minister obrony Tomasz Siemoniak, ale nie zacytował wprost słów ministra. Jak odnotowała waszyngtońska gazeta, Siemoniak powiedział, iż krok ten został uzgodniony na poziomie politycznym; nie ujawnił jednak więcej szczegółów.

_ New York Times _ odnotowuje na koniec, że liczebność kompanii, która ma wziąć udział w ćwiczeniach, odbiega od tego, co proponował na początku kwietnia minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Polska chciałaby wzmocnienia stałej obecności wojskowej NATO w państwach na wschodzie Sojuszu. Przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, które było poświęcone konsekwencjom kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję, Sikorski powiedział, że _ władze wojskowe i poszczególne kraje NATO powinny się zastanowić, jak w tej nowej sytuacji wyrównać poziom bezpieczeństwa członków Sojuszu na całym jego terytorium _. Przedtem w Weimarze szef polskiej dyplomacji powiedział, że _ byłby szczęśliwy, gdyby w Polsce stacjonowały dwie ciężkie brygady wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego _.

Zobacz film. Samolot NATO w drodze na Ukrainę

Natowski samolot wczesnego ostrzegania AWACS wystartował w piątek z bazy w Niemczech. Będzie monitorował niebo nad Ukrainą i Rumunią. Generał Andrew Mueller, Dowódca bazy NATO w Geilenkirchen, Niemcy: Celem dzisiejszej misji jest zapewnienie naszych sprzymierzeńców o naszej gotowości do współpracy z rumuńskimi siłami powietrznymi, a także przygotowanie centrum kontrolowania i sterowania w granicach Rumunii.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk o programie obronnym "Polskie kły"
Zamieszki we Freedonii. Rząd interweniuje Żołnierze wojsk specjalnych z 15 państw NATO i UE wezmą udział w największych w tym roku sojuszniczych manewrach tego typu sił.
NATO przeliczyło się w sprawie wojsk Rosji? Służby wywiadowcze niektórych państw członkowskich kwestionują ocenę sekretarza generalnego Sojuszu Andersa Fogha.
Wspieramy biedniejszych, ale inni dają więcej Polska zwiększyła w zeszłym roku pomoc rozwojową na rzecz najbiedniejszych państw o prawie 9 procent.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz