Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie zawiadomienie do prokuratury na Rostowskiego i Nowaka

25
Podziel się

Zawiadomienie do prokuratury na byłego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego i byłego szefa gabinetu premiera Sławomira Nowaka zapowiedział przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT.

Sławomir Nowak i Jan Vincent Rostowski w 2015 roku.
Sławomir Nowak i Jan Vincent Rostowski w 2015 roku. (Wojciech Stróżyk/REPORTER)
bEaiQbTV

- Można już w tym momencie mówić o dużym prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa - stwierdził Marcin Horała z PiS.

Taki wniosek wysnuł na podstawie zeznań byłej wiceminister finansów Elżbiety Chojny-Duch przed komisją śledczą. Według Horały Rostowski "zamontował w strukturze Ministerstwa Finansów panią, która jednocześnie była pracownikiem dużej firmy doradztwa podatkowego i wpływała na proces legislacyjny".

Zobacz także: Wideo: Donald Tusk przed komisją ds. Amber Gold
bEaiQbTX

Zeznania wiceminister finansów z lat 2007-2010 obciążają także - zdaniem szefa komisji - Nowaka, który miał wpływać na prace legislacyjne i promować rozwiązania ułatwiające wyłudzenia VAT.

- Lobbyści z gabinetem w Ministerstwie Finansów, na nieformalnych spotkaniach w KPRM, biznes podatkowy pisze ustawy, rozwiązania rozszczelniające system podatkowy wpisywane do prawa decyzją Sławomira Nowaka, szefa gabinetu politycznego premiera Tuska - takie nieprawidłowości wymienia Horała.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", luka VAT zaczęła gwałtownie rosnąć w 2008 roku, wtedy zwroty VAT wzrosły z 60 do 90 mld zł. Rząd zakładał, że do kasy państwa wpłynie 119 mld zł z VAT, ale było aż o 20 mld zł mniej.

bEaiQbUd

Rozszczelnienie systemu wynikało głównie z ustaw, jakie zostały uchwalone w 2008 roku. To właśnie wtedy z przepisów została usunięta 30-procentowa sankcja karna za zaniżenie VAT lub zawyżenie zwrotu tego podatku.

Choć Chojna-Duch uczestniczyła w pracach nad ustawami podatkowymi, była marginalizowana. Z jej zeznań przed komisją śledczą wynika, że w procesie stanowienie prawa było wiele nieprawidłowości.

- Na posiedzeniach komisji byli moi studenci z gotowymi projektami aktów prawnych. Pytałam ich, dla kogo piszą te projekty, to wymieniali mi nazwy firm, które reprezentują - mówiła Chojna-Duch przed komisją. - Niektóre rozwiązania w nowelizacji ustawy o VAT były zbyt korzystne dla przedsiębiorców i pewnych grup przedsiębiorców - dodała.

bEaiQbUe

Horała poinformował, że na 10 grudnia przed komisję został wezwany Rostowski. Nie odniósł się jeszcze publicznie do wezwania przed komisję śledczą, ale wcześniej wielokrotnie zapewniał, że nie tylko stawi się, ale wręcz będzie się tego domagał. Zapewniał, że żadnych zarzutów nie usłyszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEaiQbUy
KOMENTARZE
(25)
rembek
2 lata temu
Sprawdzić dokładnie rolę Nowaka w aferze Amber Gold. Dotychczasowe działanie prokuratorów i sędziów w sprawie tej to dramat dla tych organów. Kiedyś ktoś pokaże winnych.
kobretti
2 lata temu
Całe towarzystwo z PO pod pluton egzekucyjny za zdradę Polski .
Polak
2 lata temu
Te dwa typy już dawno powinni siedzieć. Działania na szkode państwa przez rządzących ma swoja nazwe i jest za to kara...
bEaiQbUz
jozik
2 lata temu
PSowska propaganda deprecjonuje wszystko to co nie jest przez sektę firmowane:nauczycieli,sędziów,samorządowców,twórców i wszystko to co było.Z tym Vatem To się jeszcze okaże,że jest to jedna ze ściem sekty.
bhukinytuin
2 lata temu
Coś ty Chojna Duch platfusom uczyniła
...
Następna strona