Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie abolicja dla cudzoziemców z nielegalnym pobytem

0
Podziel się:

Według najnowszych danych w Polsce przebywa legalnie około 100 tys. obcokrajowców, a nielegalnie 50-80 tys.

Będzie abolicja dla cudzoziemców z nielegalnym pobytem
(Huaxiadragon/Dreamstime)

Od 1 stycznia 2012 r. cudzoziemcy przebywający nielegalnie w Polsce, będą mogli zalegalizować swój pobyt. O abolicję może się ubiegać tym razem kilka tysięcy cudzoziemców, głównie Ukraińców, Wietnamczyków, Ormian i Czeczenów - przewiduje Urząd ds. Cudzoziemców.

Ustawę wprowadzająca abolicję dla cudzoziemców Sejm przyjął 28 lipca. Zgodnie z przepisami abolicją zostaną objęci m.in. obcokrajowcy przebywający w Polsce nieprzerwanie od 20 grudnia 2007 roku. Swój pobyt zalegalizować będą mogli też cudzoziemcy, którym odmówiono statusu uchodźcy i orzeczono wydalenie z Polski, jeżeli przebywają w Polsce co najmniej od 1 stycznia 2010 roku oraz ci, wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku.

Wnioski będzie można składać u wojewodów do 2 lipca 2012. Jak szacuje Urząd tym razem o abolicję może się ubiegać kilka tysięcy cudzoziemców, głównie Ukraińców, Wietnamczyków, Ormian i Czeczenów. Według najnowszych danych w Polsce przebywa legalnie około 100 tys. obcokrajowców, a nielegalnie 50-80 tys.

Z poprzednich abolicji - w 2003 i 2007 roku - skorzystało w sumie 4,5 tys. osób. Tym razem przepisy są jednak bardziej liberalne niż te z lat ubiegłych. Wówczas trzeba było wykazać, że przebywa się w Polsce 10 lat, dysponuje się środkami na utrzymanie, przedłożyć tytuł do zajmowanego lokalu i mieć pozwolenie na pracę.

Cudzoziemiec, którego wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, otrzyma zezwolenie na zamieszkanie w Polsce na okres 2 lat. Będzie w tym czasie mógł m.in. podjąć pracę bez konieczności uzyskiwania stosownego zezwolenia.

Już od października trwa kampania mająca zachęcić obcokrajowców do składania wniosków i legalizowania pobytu. Uruchomiony został m.in. specjalny telefon - 22 60 175 25, pod którym można uzyskać potrzebne informacje.

Od 2 grudnia działa też strona internetowa www.abolicja.gov.pl, która ma zachęcać do skorzystania z abolicji. Zawarte tam informacje są dostępne w językach polskim, angielskim, rosyjskim i wietnamskim.

Więcej o cudzoziemcach w Polsce czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t134893.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;zatwierdzil;abolicje;dla;cudzoziemcow,226,0,897762.html) Przyjeżdża ich coraz więcej. Dostaną amnestię Od 2012 r. cudzoziemcy przebywający w Polsce nieprzerwanie od 20 grudnia 2007 r. będą mogli zalegalizować swój pobyt.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t89297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cudzoziemcy;beda;mogli;latwiej;zalegalizowac;pobyt;w;polsce,114,0,859506.html) Będzie łatwiej o legalny pobyt w Polsce Rząd przyjął projekt ustaw o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców oraz nowelizacji ustaw o udzielaniu cudzoziemcom ochrony w Polsce i o cudzoziemcach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t132555.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bedzie;latwiej;o;alimenty;od;cudzoziemcow,72,0,858440.html) Będzie łatwiej o alimenty od cudzoziemców Liczbę międzynarodowych par żyjących w Unii szacuje się na 16 mln, rocznie dochodzi do miliona rozwodów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)