Notowania

euro
13.02.2013 17:54

Będzie debata o wejściu Polski do strefy euro

Resort finansów planuje 18 lutego zorganizować w ministerstwie debatę na temat wejścia Polski do strefy euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Organizowana przez resort finansów debata na temat wejścia Polski do strefy euro odbędzie się 1 marca, a nie 18 lutego, jak wcześniej planowano - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu Wiesława Dróżdż.

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował na początku lutego br., że resort planuje 18 lutego zorganizować w ministerstwie debatę na temat wejścia Polski do strefy euro. _ Już dzisiaj, kiedy o zagrożeniu rozpadem strefy euro możemy mówić w czasie przeszłym, powinniśmy określić mniej więcej, kiedy i po jakich przygotowaniach chcemy przyjąć euro _ - pisał Rostowski na blogu w serwisie natemat.pl.

Minister podkreślił, że Polska chce przystąpić do strefy euro wtedy, kiedy będzie do tego naprawdę dobrze przygotowana. _ Będziemy gotowi ogłosić termin wejścia, jak będziemy pewni, że go dotrzymamy. To będzie od nas wymagało dalszych reform. Musimy być gotowi te reformy stopniowo, nie szokowo, ale stanowczo i skutecznie wprowadzać _ - wskazał Rostowski.

Według resortu finansów debata ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przyszłości Polski w strefie euro, ma być okazją do wysłuchania opinii różnych środowisk.

Na początku lutego premier Donald Tusk zapowiedział, że 19 lutego odbędzie się w Sejmie debata dotycząca paktu fiskalnego. Zdaniem premiera debata w tej sprawie ma być połączona z dyskusją o przyszłości eurolandu i polskiej drodze do przyjęcia euro. Tusk dodał, że wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim ustalili, iż tematem najbliższej Rady Gabinetowej będą warunki wejścia Polski do strefy euro. Posiedzenie ma odbyć się w lutym.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.

W grudniu ubiegłego roku na nowo dyskusję o miejscu Polski w strefie euro rozpoczął premier Donald Tusk, informując, że dla wejścia do strefy euro potrzebny jest szerszy konsensus niż tylko koalicji rządowej, a wcześniej musi zostać wykonana analiza konstytucyjna, czy możemy przystąpić do wspólnej waluty bez zmiany ustawy zasadniczej.

Z kolei minister finansów Jacek Rostowski mówił, że Polska będzie gotowa ogłosić termin wejścia do strefy euro, gdy będzie pewna, że go dotrzyma. Dodał, że Polska chce wejść do eurolandu tak szybko, jak to tylko możliwe.

W dyskusji zabrał głos również prezydent Bronisław Komorowski, wskazując, że decyzje w sprawie przystąpienia do strefy euro powinny zapaść po wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku, a wcześniej należy skoncentrować się na spełnieniu kryteriów.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd bierze się do roboty. Padła deklaracja ws. euro Minister finansów Jacek Rostowski ma w tej sprawie rozmawiać z szefem NBP Markiem Belką oraz ekonomistami.
Przystąpienie do strefy euro nie będzie łatwe Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że Polska przystąpi do strefy euro wtedy, gdy będzie do tego naprawdę dobrze przygotowana.
Rostowski i Tusk mówią o wejściu do strefy euro Minister finansów ujawnia, kiedy przyjmiemy unijną walutę, a premier zdradza, co z referendum. - _ To oznacza tsunami dla portfeli Polaków _ - grzmi PiS.
Tagi: euro, debata, rostowski, ministerstwo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz